Kultura | rozrywka | edukacja

Studnia Kulturalna JDK: „Ławeczka”

W ramach 47. Studni Kulturalnej (12 kwietnia br.) Jasielski Dom Kultury gościł Teatr „Scena Poczekalnia” z Kalisza ze sztuką „Ławeczka” rosyjskiego pisarza Aleksandra Gelmana.

Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury

Na tytułowej ławeczce w parku spotykają się On i Ona. Ona – Wiera, poszukująca prawdziwej miłości, on – Fiedia, drań i oszust, który nie mówi ani jednego słowa prawdy. Po chwili okazuje się, że spotkali się już wcześniej, ale on tego nie pamięta. Wiera oczekuje wyjaśnień, dlaczego pewnej nocy wyszedł od niej i nie wrócił, ale przede wszystkim prawdy i deklaracji wiecznej miłości. Fiedia z kolei cały czas ją okłamuje. Wiera podstępem zagląda do jego dokumentów, z których wynika, że jest zupełnie kimś innym, niż ten za kogo się podaje. Bo mimo zapewnień, że jest już z żoną po rozwodzie i ma cudowną córkę, ona mu nie wierzy. Z dowodu wynika, że nadal ma żonę, a zamiast ślicznej córki – dwóch synów.

Wreszcie zmęczona i nieszczęśliwa Wiera poddaje się i upewniwszy się, że Fiedia wiąż kocha swoją żonę, nie zatrzymuje go. Wie, że z tej mąki chleba nie będzie. Ona zostaje na tej ławeczce w parku i czeka na wielką miłość.

„Ławeczka” to spektakl niezwykle intymny i bardzo życiowy. To opowieść o ogromnej potrzebie miłości, a jednocześnie lęku i obawie przed odpowiedzialnością za drugą osobę. To opowieść o potrzebie stabilizacji z jednej strony i nieustannej chęci bycia adorowanym i uwodzonym z drugiej.

Całość przeplatana dowcipnymi dialogami w wykonaniu znakomitych artystów Izabeli Noszczyk i Dariusza Taraszkiewicza. W sumie ponad 70 minut świetnej zabawy.

„Ławeczka” doczekała się wielu interpretacji. Jedną z nich jest film fabularny z Jolantą Fraszyńską i Arturem Żmijewskim w rolach głównych. Podczas pokazu na 29. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, we wrześniu 2004 r. obecny był sam autor sztuki, który wyraził uznanie dla obrazu Macieja Żaka.

Wśród widzów byli także jubilaci, którzy obchodzili 50-lecie pożycia małżeńskiego. Z tej okazji Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury złożył im serdeczne życzenia. – To niebywałe. Ponad 50 lat razem, to jest nie lada wyczyn.

Teatr Scena Poczekalnia powstał w 2007 roku w Kaliszu. Jego nazwa wzięła się od poczekalni dworca PKS, gdzie Teatr zaprezentował swój pierwszy spektakl – „Ławeczkę” Aleksandra Gelmana. Scena Poczekalnia powołana do życia przez Izabelę Noszczyk i Sebastiana Nowickiego jest prywatnym teatrem zawodowym. Ma na swoim koncie trzy premiery: „Ławeczkę” Aleksandra Gelmana, monodram „Shirley Valentine” Willego Rusella oraz „Związek otwarty” Dario Fo. Scena Poczekalnia skupia wokół siebie pasjonatów tworzenia.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE