Informacje

Światowy Dzień Zdrowia – 7 kwietnia

Jak co roku 7 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Zdrowia. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów będą choroby przenoszone przez wektory.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Choroby wektorowe (transmisyjne) to schorzenia przenoszone przez biologicznych pośredników tj. pchły, wszy, muchy, komary, kleszcze. Wektory są przenosicielami patogenów lub pasożytów; poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. Choroby te często zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka. Ze względu na dużą migrację ludności choroby te szerzą się z coraz większą siłą. Warto zatem wybierając się w podróż do innych krajów czy kontynentów zasięgnąć rady specjalistów jak chronić się przed ewentualnym zakażeniem.

Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 000 ofiar, natomiast w ostatnim czasie znacznie wzrosło rozpowszechnienie gorączki denga, której wzrost na przełomie 50 lat jest 30-krotny. Na świecie aktualnie zdiagnozowanych jest dziesiątki chorób zakaźnych przenoszonych przez wektory. W Polsce notuje się znaczny wzrost występowania boreliozy, a także odkleszczowego zapalenia mózgu – choroby przenoszone przez kleszcze. Jak wynika z danych epidemiologicznych dla naszego województwa liczba zakażonych osób podwaja się co 2 lata. W 2013 roku w województwie podkarpackim zostało zgłoszonych 1000 przypadków zdiagnozowanej boreliozy.

Kleszcze coraz bardziej groźne!

Zawitała do nas wiosna, a wraz z nią już obserwuje się wzrost aktywności kleszczy – szczyt ich sezonowej aktywności przypada na miesiące V-VI oraz IX-X. Te maleńkie pajęczaki (dojrzała samica kleszcza osiąga rozmiary 3 – 4 mm, samiec do 2,5 mmm) okazują się być niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia. Szacuje się, że ok. 60% kleszczy jest zarażonych groźnymi patogenami, które po ukąszeniu przez owada mogą dostać się do naszego organizmu, czego konsekwencją mogą być groźne choroby. W naszych warunkach najczęściej występującymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są – borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Najczęstszymi miejscami, gdzie możemy być „zaatakowani” przez kleszcze są łąki, tereny podmokłe, lasy przeważnie liściaste lub mieszane z dużym podszyciem leśnym, zarośla. Niestety coraz częściej kleszcze można spotkać w parkach, na działkach, czy przydomowych ogródkach. Przesiadują na nisko rosnącej roślinności do 1,5 m wysokości.

Miejscami naszego ciała najbardziej narażonymi na ukłucie kleszcza są: głowa, okolica za uszami, miejsca pod pachami, łokcie, doły podkolanowe, ręce, stopy, okolice pośladków i pachwin. Ukłucie kleszcza nie boli, gdyż w ich ślinie znajduje się szereg związków bioaktywnych, w tym środki o działaniu znieczulającym.

Warto, zatem, znać podstawowe zasady dotyczące ochrony przed ukąszeniem oraz zasady profilaktyki chorób odkleszczowych:

1. Ogólne środki zapobiegawcze to:
a) Stosowanie odpowiedniej odzieży (podczas wypraw do lasu, prac na terenach zagrożonych itp.) – długie rękawy, długie nogawki, obcisłe przy kostkach lub wpuszczone w skarpety, obuwie zakrywające całą stopę, nakrycie głowy. Polecany jasny strój, w stonowanym kolorze (agresywne barwy przyciągają pajęczaki)
b) Stosowanie preparatów odstraszających (repelentów) – niski stopień ochrony ze względu na krótki czas działania – do 0,5 h)
c) Wytrzepanie ubrania po powrocie do domu (na zewnątrz, nie w mieszkaniu!), prysznic lub kąpiel i dokładne oględziny ciała (szczególnie miejsca pod paskiem, okolice łydki w miejscu zakończenia skarpet, pachy i inne wilgotne miejsca ciała)
2. Usunięcie kleszcza obecnego w skórze – jak najszybciej po jego stwierdzeniu. Do tego celu używamy cienkich szczypczyków. Należy uchwycić kleszcza tuż przy skórze, wyciągnąć go energicznym ruchem. Po usunięciu miejsce zdezynfekować. Jeśli w skórze pozostaną części owada należy je usunąć jak najszybciej – najlepiej udać się w tym celu do lekarza.

Usunięcie kleszcza w ciągu 4 – 8 godz. od ugryzienia minimalizuje prawdopodobieństwo zakażenia patogenami.

Ważne!
Podczas usuwania kleszcza nie stosujemy olejów, kremów, zmywacza do paznokci i in., nie przypalamy go, ani nie dusimy – każda taka próba może zakończyć się odruchowymi wymiotami pajęczaka, które dostaną się do organizmu, a wraz z nimi drobnoustroje, którymi mógł być zarażony. Należy również pamiętać, iż zakażenie może być spowodowane rozgnieceniem kleszcza i wtarciem jego zawartości poprzez uszkodzoną skórę.

3. W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) profilaktyka obejmuje także:
a) Stosowanie szczepień ochronnych przeciw KZM. Trzy dawki szczepienia podstawowego wg schematu 0 – 1 – 12 dają odporność na okres 3 lat. Po tym czasie należy wykonać szczepienie przypominające. Kolejne dawki sczepienia przypominającego należy wykonać co 5 lat.
4. Celem zapobieżenia boreliozie można zastosować:
a) Profilaktyczną antybiotykoterapię – tylko w uzasadnionych przypadkach i wyłącznie na zlecenie lekarza
5. Systematyczna pielęgnacja działek, ogrodów, częste koszenie traw ogranicza sprzyjające warunki do zagnieżdżenia się kleszczy, niszczone są też jaja kleszczy
6. Dbanie o nasze pupile (psy, koty) – mogą przenosić kleszcze do naszych mieszkań. Po każdym spacerze trzeba je obejrzeć i ewentualnie usunąć znajdujące się na ich ciele kleszcze. Stosować też należy środki odstraszające kleszcze dla zwierząt.

Więcej informacji na temat chorób odkleszczowych znajdziesz na stronie www.sanepidjaslo.pl.

(PSSE w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE