Kultura | rozrywka | edukacja

Trzy pokolenia i… Biblioteka! (zapowiedź)

Dzieci, rodzice, dziadkowie, wspólna zabawa i … Biblioteka! „Czytanie łączy pokolenia” – to hasło przewodnie imprez, spotkań i aktywności na które zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. W dniach 8 – 15 maja, z okazji XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, czekamy z bogatą ofertą dla czytelników w każdym wieku.

(Kliknij na plakat, aby powiększyć)
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

9 maja zapraszamy dzieci, młodzież oraz rodziców i dziadków na wyjątkowy Rodzinny wieczór „BIBLIOgra!”. Tego wieczoru będzie okazja sprawdzić jak tradycyjne drewniane klocki mogą pomóc w budowaniu rodzinnych więzi, odwiedzić biblioteczne kino, w którym wyświetlimy familijną komedię „Kumba” czy wysłuchać koncertu poezji śpiewanej w wykonaniu Mateusza Nocka z Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD. Miłośnicy rywalizacji i zagadek wezmą udział w grze „Rycerze, księżniczki i smoki”, w której będą poszukiwać skarbu ukrytego w Bibliotece a na pasjonatów nawiązywania nowych znajomości i snucia opowieści czekamy z niecodzienną grą Story Cubes. Podczas rodzinnego wieczoru będzie tez okazja podzielić się swoimi książkami i zdobyć nowe podczas akcji Książek bez liku.

15 maja zapraszamy do Ogrodu Dobrych Wróżek w którym dzieci pod bacznym okiem artystek z Klubu Poetów i Twórców Ludowych „Michalina” stworzą papierowe rękodzieła. Natomiast dla miłośników historii regionalnej przygotowaliśmy spotkanie Śladami konfederacji barskiej, które poprowadzi Marian Kozłowski.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w jasielskiej bibliotece to również czas uroczystości i jubileuszy. 13 maja odbędzie się Finał XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży połączony z koncertem „Jak wygląda wiatr” Ani Brody a 14 maja uroczysty jubileusz 10. lecia Klubu Powiększania Wyobraźni – z gościnnym udziałem młodych artystów z Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD.

Natomiast 8 maja spotkamy się w ramach Powiatowego Dnia Bibliotekarza po to by sprawdzić co, kogo i dlaczego Biblioteki łączą!

Odwiedzający Bibliotekę będą mogli również obejrzeć wystawy: Moje spotkanie z Ojcem Świętym, Laureaci XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży oraz 10. lecie Klubu Powiększania Wyobraźni. Na miłośników tradycyjnej literatury czeka kiermasz książek Przystanek literatura prowadzony przez „Księgarnie u Jacka”.

Zainteresowanych tym, co mają wspólnego bajki naszych dziadków z smartfonami zapraszamy do zabawy Kody Literatury z wykorzystaniem kodów QR.

W ramach Tygodnia Bibliotek zapraszamy również na spotkania i imprezy do bibliotecznych filii. Czytelnicy odwiedzający Filie nr 1 poznają m.in.: trzy wymiary książki, wezmą udział w SŁOWOgrze czyli twórczym budowaniu z drewnianych klocków oraz wysłuchają bajek „Sobniowianek”. W Filii nr 2 najmłodsi odwiedzą Dziecięcą Pracownie Wyobraźni i Słowa, w której będą układać opowieści do książek obrazkowych, razem z członkami Klubu Seniora stworzą w trakcie zajęć z recyklingu artystycznego filcowe upominki a podczas spotkania Eko-rodzinka dowiedzą się jak dbać o środowisko. Natomiast w Filli nr 3 będzie okazja do wzięcia udziału w wyjątkowym pikniku czytelniczym Biblioteka łączy pokolenia współorganizowanym przez Jasielską Spółdzielnię Mieszkaniową, Komitet Osiedlowy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz 139DH ”Lisy”.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny na stronie: www.mbp.jaslo.pl.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE