Sport | rekreacja | turystyka

Zawodnicy JSC na Biegach Górskich w Szczawnicy

Łukasz Szumiec oraz Marcin Wiącek reprezentujący Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów wzięli udział w II Biegach Górskich w Szczawnicy, które odbyły się w minioną sobotę (26.04). Trasa składa się z trzech dystansów – Hardy Rolling (6 km), Wielka Prehyba (42 km) oraz Niepokorny Mnich (90 km).

Łukasz Szumiec na trasie. Fot. © archiwum JSC
Łukasz Szumiec na trasie. Fot. © archiwum JSC

Łukasz i Marcin wybrali dystans Wielka Prehyba liczący 42 km, startując o godzinie 9 rano. Trasa składała się z dwóch części. Pierwsza z nich biegła pasmem Prehyby, Radziejowej, Wielkiego Rogacza, każdy ze szczytów powyżej 1100 metrów. Po zaliczeniu punktu kontrolnego na przełęczy Gromadzka, zawodnicy wbiegali w pasmo Małych Pienin, które z profilu miały być łatwiejsze. W wielu miejscach błoto było tak gigantyczne, że zawodnicy wspinali się na czworaka. Również ulewny deszcz spowodował, iż druga część trasy mimo mniejszej ilości przewyższeń, okazała się extremalna.

Bardzo dobre drugie miejsce zajął Łukasz Szumiec pokonując trasę w czasie 3 godz. 53 min 5 sek. Łukasz przez cały dystans walczył o 2 miejsce z Janem Wąsowiczem z Krakowa. Na pierwszym pomiarze czasu na szczycie góry Prehyba, Łukasz miał 37 sekund przewagi nad Janem. Na drugim pomiarze czasu na przełęczy Gromadzka, Łukasz tracił do Jana prawie 2 minuty. Na trzecim pomiarze czasu na przełęczy Durbaszka, Łukasz ponownie był przed Janem, tym razem 35 sekund. Na śliskich zbiegach z Durbaszki oraz wspinaczce po skałkach Orlicy, Łukasz powiększył przewagę, ogólnie wyprzedzając Jana Wąsowicza o 1 minutę i 7 sekund.

Marcin Wiącek zajął 74 miejsce, osiągając czas 5 godz. 29 min 26 sek. Marcin na ostatnich 9 km zmagał się ze skurczami przez co stracił bardzo dużo miejsc.

Najszybciej cały dystans pokonał Bartosz Gorczyca ze Skołyszyna reprezentujący Icebug Team. Bartek od samego początku narzucił mocne tempo, obejmując przy tym prowadzenie od pierwszych kilometrów. Ustanowił też nowy rekord całego dystansu – 3 godz. 33 min 39 sek.

Ogółem wystartowało 333 osoby. Ukończyło 305 osób. Ostatnia osoba potrzebowała 12 godzin 5 minut i 11 sekund na pokonanie dystansu.

(Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów)

SŁOWA KLUCZOWE