Kultura | rozrywka | edukacja

Dzieci, rodzice, dziadkowie – czas na Bibliotekę!

Rodzinny wieczór „BIBLIOgra!”, poszukiwanie skarbu, radosne hocki-klocki, kino czy spacer śladami konfederacji barskiej – za nami XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek „Czytanie łączy pokolenia”. Na jaślan, którzy odwiedzili w dniach 8-15 maja Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle czekało sporo atrakcji!

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

W Bibliotece Głównej dzieci, młodzież oraz rodzice i dziadkowie spotkali się podczas pierwszego Rodzinnego wieczoru w Bibliotece „BIBLIOgra!”. Ten wyjątkowy czas był okazją do budowania wspólnych więzi podczas warsztatów hocki-klocki, odwiedzenia bibliotecznego kina, zasłuchania się w poezji śpiewanej w wykonaniu Mateusza Nocka z Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD czy tropienia w zakamarkach Biblioteki skarbu. Uczestnicy rodzinnego wieczoru mieli również okazję „odświeżyć” swoje domowe biblioteczki podczas akcji wymiany książek „Książek bez liku” i kiermaszu książki „Przystanek literatura” prowadzonego przez „Księgarnie u Jacka” a także stworzyć nawet najbardziej nieprawdopodobne opowieści w grze Story Cubes.

W Oddziale dla Dzieci odbyły się warsztaty „W Ogrodzie Dobrych Wróżek”, podczas których dzieci i młodzież z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pod bacznym okiem artystek z Klubu Klubu Poetów i Twórców Ludowych „Michalina” – Marianny Romanek i Teresy Macek – stworzyły papierowe rękodzieła i odkryły radość wspólnego czytania. Najmłodsi mieli okazję dowiedzieć się co łączy wróżki, muzykę i bibliotekę oraz spróbować gry na różnych instrumentach podczas warsztatów literacko-muzycznych z wokalistką i multiinstrumnetalistką Anią Brodą oraz skrzypaczką Iwoną Sojką.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Do biblioteki zawitali również miłośnicy historii regionalnej by podczas spotkania z Marianem Kozłowskim w Jasielskim Klubie Podróżnika śledzić szlaki konfederatów barskich. Natomiast pracownicy i organizatorzy bibliotek powiatu jasielskiego spotkali się podczas Powiatowego Dnia Bibliotekarza by sprawdzić kogo, co i dlaczego łączą biblioteki i czytanie.

Czytelnicy odwiedzający Filię nr 1 wysłuchali w międzypokoleniowym gronie bajek KGW „Sobniowianki”, wzięli udział w SŁOWOgrze czyli twórczym budowaniu z drewnianych klocków i poznali Trzy wymiary książki.

Wraz z Filią nr 2 najmłodsi i nieco starsi wzięli udział w m.in.: międzypokoleniowych warsztatach Zręczne ręce, mądra głowa oraz Fabryka zabawek czy spotkaniu Eko-rodzinka. Uczestnicy dowiedzieli się jak z niepotrzebnych, starych przedmiotów wyczarować nowe, dlaczego warto dbać o środowisko i zostać Przyjacielem przyrody oraz jak zamienić filc i koraliki na niebanalny upominek. Dzieci odwiedziły również Dziecięcą pracownię wyobraźni i słowa, w której sprawdzili się w roli bajkotwórców. Natomiast w Filii nr 3 najmłodsi odwiedzili jasielski Klub Niezapominajki, by w międzypokoleniowym gronie odkrywać wartość wspólnego czytania i spędzania czasu.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w był również okazją do świętowania – odbył się uroczysty Finał XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży połączony z koncertem „Jak wygląda wiatr” Ani Brody oraz 10. lecie Klubu Powiększania Wyobraźni – z gościnnym udziałem młodych artystów z Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD.

Odwiedzający Bibliotekę mogli również obejrzeć wystawy: Moje spotkanie z Ojcem Świętym, Laureaci XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży oraz 10. lecie Klubu Powiększania Wyobraźni oraz odkryć nowy wymiar literatury w zabawie Kody Literatury w której cytaty literackie przybrały formę kodów QR.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE