Informacje

Dzień Strażaka 2014 w Jaśle

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle odbył się uroczysty apel z okazji corocznego Dnia Strażaka. Poprzedziła go okolicznościowa msza święta odprawiona w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Sześciu funkcjonariuszy miejscowej jednostki odebrało dzisiaj awanse na wyższe stopnie służbowe. Szesnastu strażaków oraz osoby wspierające działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej zostało uhonorowanych medalami i odznakami resortowymi.

Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne uroczystości z okazji jasielskiego Dnia Strażaka odbyły się w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Dowódcą uroczystości był st. kpt. Sławomir Madejczyk. W apelu wzięli udział funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, w tym pełniący w dniu dzisiejszym służbę, pracownicy cywilni komendy oraz zaproszeni goście wśród których znaleźli się m.in.:

Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie nadbryg. Bogdan Kuliga, wicestarosta jasielski Franciszek Miśkowicz, kapelan krajowy strażaków ks. bryg. Jan Krynicki, kapelani strażaków ziemi jasielskiej i strzyżowskiej ks. Tadeusz Wawryszko i ks. Bogusław Bogaczewicz, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle insp. Andrzej Wędrychowicz, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Jaśle ppłk Andrzej Nykiel, Komendant Straży Miejskiej w Jaśle Ryszard Mastej, Komendant Miejski PSP w Krośnie st. bryg. Krzysztof Korzec, zastępca Dowódcy JRG PSP w Gorlicach st. kpt. Dariusz Surmacz, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle Stanisław Święch, II zastępca burmistrza miasta Jasła Leszek Znamirowski, przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal, burmistrz miasta i gminy Kołaczyce Małgorzata Salacha, wójtowie gmin: Brzyska Rafał Papciak i Jasło Stanisław Pankiewicz, asystent Wojewody Podkarpackiego Elwira Musiałowicz-Czech, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle lek. med. Michał Burbelka, byli komendanci oraz emeryci i renciści straży pożarnej, a także prezesi i dyrektorzy lokalnych przedsiębiorstw.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Jak co roku spotykamy się razem: strażacy Państwowej Straży Pożarnej, strażacy ochotnicy, zaproszeni goście z gronem sympatyków, samorządowców, z osobami, które na co dzień wspierają ochronę przeciwpożarową. Dzisiejszy dzień to również okazja do podzielenia się naszymi osiągnięciami, sukcesami, które zanotowaliśmy w roku 2013, ale również przedstawienie problemów, które mamy i nas nurtują. Ale przede wszystkim to okazja do złożenia podziękowań strażakom, do ich wyróżnienia w postaci odznaczeń, awansów. To także czas kiedy możemy my, jako strażacy, podziękować wielu instytucjom i osobom, które na co dzień nas wspierają podczas naszej służby. – powiedział, witając przybyłych na czwartkowy apel gości, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle st. bryg. Wiesław Latoszek.

Rok 2013 cechował się zdecydowanie mniejszą ilością zdarzeń niż w latach poprzednich. Zarówno w kategorii pożarów jak i miejscowych zagrożeń zostały zanotowane 50-procentowe spadki. Niemniej jednak każde zdarzenie, każdy pożar to tragedia ludzka i takie zdarzenia niestety mieliśmy w roku 2013. Choćby pożar w Tarnowcu czy Nowym Żmigrodzie, gdzie niestety w jednym i drugim przypadku zginęły osoby. Te zdarzenia poza tragedią wielu osób to również dla nas strażaków traumatyczne przeżycie, z którym musimy się mierzyć. W niesieniu skutecznej i profesjonalnej pomocy osobom poszkodowanym Państwowa Straż Pożarna wspierana jest przez całą rzeszę strażaków ochotników. To ponad trzy i pół tysięczna rzesza ochotników, dobrze wyszkolona, przygotowana do działań, z odpowiednim taborem samochodowym i specjalistycznym sprzętem, która na co dzień ramię w ramię z nami niesie pomoc. – dodał.

Z okazji Dnia Strażaka 2014 awans na wyższe stopnie służbowe odebrało dzisiaj sześciu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle: kpt. Jarosław Lula (awans na starszego kapitana), st. asp. Grzegorz Durał (awans na aspiranta sztabowego), st. asp. Wojciech Walaszczyk (awans na aspiranta sztabowego), sekc. Tomasz Bachórz (awans na starszego sekcyjnego), sekc. Jerzy Wojdyła (awans na starszego sekcyjnego) i sekc. Tomasz Zawisza (awans na starszego sekcyjnego). Wszyscy pełnią na co dzień służbę w miejscowej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej.

Tradycyjne strażackie święto to także czas do podziękowania dla osób wspierających działania zawodowej straży na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Z tej okazji zostały przyznane i wręczone medale i odznaczenia resortowe dla szesnastu osób. Odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” wyróżnieni zostali: Sławomir Madejczyk, Paweł Walaszczyk (srebrną), Dariusz Buczakowski, Adam Durał, ks. Tadeusz Wawryszko i Jacek Zagórski (brązową). Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali: Tadeusz Walczyk (złoty), Grzegorz Garbacik, Janusz Wnęk (srebrny), Krzysztof Kowal, Ryszard Mastej, Tomasz Opałka, Jakub Wachowski i Jerzy Wojdyła (brązowy).

Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego otrzymał Czesław Leosz (dokumentalista dziejów zawodowego i ochotniczego pożarnictwa ziemi jasielskiej oraz autor licznych publikacji książkowych na ten temat), natomiast Medal Honorowy im. płk. Poż. Andrzeja Bazanowskiego st. bryg. w st. spocz. Eugeniusz Stukus, były Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej w Krośnie.

Wśród odznaczonych znalazł się m.in. kapelan jasielskich strażaków ks. Tadeusz Wawryszko ze Skołyszyna. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Wśród odznaczonych znalazł się m.in. kapelan jasielskich strażaków ks. Tadeusz Wawryszko ze Skołyszyna.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Kronikarz dziejów straży pożarnej na ziemi jasielskiej Czesław Leosz oebrał z rąk Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Medal  Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Kronikarz dziejów straży pożarnej na ziemi jasielskiej Czesław Leosz oebrał z rąk Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Nagrodę rzeczową ufundowaną przez starostę jasielskiego otrzymał w tym roku Paweł Marek.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W imieniu odznaczonych i awansowanych głos zabrał st. kpt. Jarosław Lula: – Odznaczenie, awans w stopniu służbowym jest dla każdego strażaka wyróżnieniem, pewnego rodzaju podziękowaniem za dobre wykonywanie zadań i obowiązków służbowych. Niektórzy z nas musieli bardzo długo czekać na zasłużony awans. Tym bardziej jest on spełnieniem i daje poczucie dobrze wykonanej pracy na rzecz osób potrzebujących i całego społeczeństwa. Czujemy, że odznaczenia, które zawisły na naszych piersiach są dla nas zaszczytem, a jednocześnie wiemy, że również zobowiązaniem do dalszej wytrwałej służby dla ratowania życia i zdrowia ludzi oraz ich mienia.

Za służbę, którą na co dzień wypełniają strażacy jasielskiej Komendy na rzecz lokalnej społeczności i Ojczyzny dziękował funkcjonariuszom Podkarpacki Komendant Wojewódzki nadbryg. Bogdan Kuliga, który na początku maja br. odebrał z rąk Prezydenta RP nominację generalską. W swoim wystąpieniu podkreślił, że służba strażacka w opinii publicznej cieszy się ogromnym szacunkiem i zaufaniem.

Bez wsparcia rodzin pewnie trudno byłoby pełnić tę służbę. Wiem ile ona kosztuje wyrzeczeń kiedy trzeba wyjechać, zostawić wszystkie swoje sprawy i ruszyć na ratunek. W domach wiele matek, żon czeka na to, żeby wrócić ze służby całym i zdrowym. Proszę, żebyście przekazali życzenia swoim rodzinom. Dziękuję władzom samorządowym za wspieranie działalności Państwowej Straży Pożarnej i wszystkim innym formacjom za to, że bez Was nie moglibyśmy tak skutecznie prowadzić działań. Bez Waszego wsparcia pewnie nie umielibyśmy ich dobrze zakończyć. Myślę, że ta współpraca na terenie powiatu jasielskiego jest dobra o czym świadczy obecność przedstawicieli innych służb, instytucji, dyrektorów, którzy wspierają komendanta. – powiedział.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Szef podkarpackich strażaków przypomniał o pełnym profesjonalizmie jakim odznaczają się podlegli mu funkcjonariusze. Na dowód tego wymienił ich udział w zapobieganiu i usuwaniu skutków powodzi, która przetoczyła się w ostatnich tygodniach przez nasz region.

Cieszę się, że jesteśmy również pomocni w innych krajach. 26 strażaków z województwa podkarpackiego pojechało do Bośni, gdzie w tej chwili prowadzą swoje działania. Wiemy, że jest trudno, ale proszę zwrócić uwagę, że dopiero co zakończyliśmy działania u siebie, a na drugi dzień nasi strażacy wyjechali już za granicę, by pomóc innym bardziej potrzebującym. – podkreślił.

Nadbryg. Bogdan Kuliga obiecał również wsparcie jasielskiej jednostki w zakupie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, na który Komenda Wojewódzka prowadzi w chwili obecnej postępowanie przetargowe. Nowy pojazd, który w taborze ma zastąpić czternastoletniego Renaulta Midlinera, spodziewany jest w Jaśle pod koniec września br.

Prezes Stanisław Święch wręczył nadbryg. Bogdanowi Kulidze pamiątkowy obraz Matki Bożej autorstwa Arama Shahbazyana z Przysiek. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Prezes Stanisław Święch wręczył nadbryg. Bogdanowi Kulidze pamiątkowy obraz Matki Bożej autorstwa Arama Shahbazyana z Przysiek.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Życzenia od Wojewody Podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej przekazała jej asystentka Elwira Musiałowicz-Czech. W liście od gospodarza naszego regionu czytamy m.in. „Z okazji Dnia Strażaka pragnę przekazać wyrazy najwyższego uznania wszystkim strażakom, którzy społecznie i zawodowo każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców Jasła i okolic, spiesząc z pomocą narażając swoje życie i zdrowie. Dziękuję za empatię i wrażliwość na losy drugiego człowieka, za godny naśladowania upór oraz konsekwencję w działaniu na rzecz innych. Składam podziękowania organizatorom Dnia Strażaka za przygotowanie uroczystości. Niech ten dzień przypomina wszystkim druhom i druhnom o wielkim zaufaniu i uznaniu jakim cieszycie się w społeczeństwie”.

„Z okazji święta Dnia Strażaka składam na ręce Pana Komendanta wszystkim strażakom życzenia pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym, dużo zdrowia dla Was i Waszych rodzin. Dzisiejsze święto to tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale też w swoisty sposób piękną służbę. Składam serdeczne podziękowania za Wasz trud, poświęcenie, za skuteczność w działaniu mimo coraz większych wyzwań i zagrożeń. Za wielki dar serca jakim jest Wasza służba i zaangażowanie. Życzę niewyczerpanej siły, mnóstwo wytrwałości, wyrozumiałości bliskich, licznych sukcesów oraz wiele satysfakcji z pracy zawodowej i służby społeczeństwo. Korzystając również z okazji chciałem podziękować strażakom zawodowym, jak i tym z ochotniczych straży pożarnych za skuteczny udział w niedawnej akcji przeciwpowodziowej” – napisał z kolei burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.

Dzisiejsze święto uświetniła Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta na czele z dyrygentem Ireneuszem Fatygą.

Jasielscy strażacy czekają w tym roku na wymianę samochodu pierwszego wyjazdu. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Jasielscy strażacy czekają w tym roku na wymianę samochodu pierwszego wyjazdu.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE