Kultura | rozrywka | edukacja

II miejsce kołaczyckich licealistów na etapie okręgowym mistrzostw pierwszej pomocy PCK

W poniedziałek (26.05) w Rzeszowie odbył się Okręgowy Etap Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy dla szkół ponadgimnazjalnych. W zawodach wzięło udział 8 drużyn, w tym reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach.

Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły

Na początku zawodnicy zmierzyli się z pytaniami testowymi, gdzie musieli wykazać się sporą wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy w różnych przypadkach, a także historii PCK. W dalszej części zawodów czekał ich sprawdzian praktycznych umiejętności. Uczniowie rywalizowali w pięciu konkurencjach:
– udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu rowerzyście, który został potrącony przez pijanego kierowcę. W trakcie tego wypadku obrażenia poniósł także pasażer pojazdu, którego również należało zapatrzeć;
– pomoc chłopakowi, który w trakcie rąbania drzewa, odrąbał sobie rękę; uczniowie dzięki swojej wiedzy i spostrzegawczości prawidłowo ocenili sytuację, zabezpieczyli odciętą kończynę i odpowiednio zajęli się rannym;
– pierwsza pomoc udzielona dziewczynie, która uległa wypadkowi w trakcie jazdy na hulajnodze; miała ona duży krwotok z nosa, wybite zęby i uraz odcinka szyjnego kręgosłupa.
– udzielenie pomocy osobie zranionej nożem i poszkodowanemu, który odniósł rany w wyniku postrzelenia z broni palnej;
– wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej osobie nieprzytomnej.

Czynności wykonywane w trakcie „akcji”, sposób komunikowania się, wymiany informacji, powiadamiania służb ratowniczych oraz dowodzenia akcją były bacznie obserwowane, sprawdzane i oceniane przez sympatycznych, a zarazem surowych sędziów.

Dzięki ciężkiej, intensywnej i systematycznej pracy, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w składzie: Jakub Biroś, Bartłomiej Kamiński, Mateusz Forystek, Patryk Żabiński, przygotowujący się pod opieką Marzeny Sikory, zdobyli kolejny raz drugie miejsce w tych mistrzostwach. Jest to wielki sukces, który pokazuje nieprzeciętne umiejętności uczniów naszej szkoły. Warto podkreślić, że drużyna z Kołaczyc reprezentowała powiat jasielski.

Uczniowie zostali także dodatkowo wyróżnieni za wyjątkową skuteczność działania, zgranie zespołu i zdolność do natychmiastowego reagowania, zaś opiekunkę grupy wyróżniono za umiejętność pracy w zespole i zdyscyplinowanie drużyny.

Serdecznie gratulujemy chłopakom i ich opiekunowi jednocześnie życząc dalszych sukcesów.

(LO w Kołaczycach)

SŁOWA KLUCZOWE