Kultura | rozrywka | edukacja

Kobiety pogranicza w JDK

Prace dwóch malarek: Słowaczki Jany Gubovej i Polki Aleksandry Ciepielewskiej – Tabisz, można oglądać do końca maja br. w Jasielskim Domu Kultury. Wystawa została zorganizowana w ramach projektu Spotkania Kobiet Pogranicza „Natchnienia – Inspiracje – Kreacje”, którego ideą jest promocja kobiet mieszkających i tworzących na pograniczu polsko – słowackim.

Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury

Jasielski Dom Kultury, również współpracujący ze Słowakami, przyjął w swych gościnnych progach przedstawicielki środowisk artystycznych z obu stron granicy, która od dawna nie dzieli, lecz łączy oba narody. Wernisaż, zorganizowany w piątkowy wieczór (9 maja) przyciągnął liczne grono miłośników sztuk plastycznych z Jasła, Krosna i Sanoka, a także ze Słowacji. Wśród gości, uroczyście przywitanych przez szefa JDK Janusza Szewczyka, byli dyrektorzy Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie i domu kultury w Svidniku na Słowacji.

Nie nasze wystąpienia i to, co mówimy do mikrofonu jest w tym projekcie najważniejsze, tylko spotkanie ludzi, których pasją jest twórczość artystyczna – mówiła Dorota Cząstka, dyr. RCKP, przybliżając zebranym ideę projektu Spotkania Kobiet Pogranicza „Natchnienia – Inspiracje – Kreacje”, realizowanego przez RCKP. Ma on na celu promocję artystek pogranicza, miejsca, gdzie w sposób naturalny przenikają się kultury obu narodów, a także podnoszenie kompetencji, zdobywanie wiedzy i aktywizację społeczno – zawodową kobiet działających w sferze kultury na obszarze pogranicza polsko-słowackiego. Na projekt, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013, składa się m.in. cykl wystaw w Polsce i na Słowacji. Na każdej z nich promowana jest twórczość dwóch artystek: Polski i Słowaczki.

Wystawa w JDK jest piątą z kolei. Wcześniej można było oglądać ekspozycje w: Krośnie (Nikola Varcholikova i Katarzyna Oczoś), Svidniku (Anna Simkulicova i Anna Munia), Medzilaborcach (Viera Rosova i Dominika Paczkowska) oraz w Sanoku (Alexandra Keselicova i Magdalena Konop). Obecnie w JDK prezentowana jest twórczość Anny Gubovej i Aleksandry Ciepielowskiej – Tabisz, za kilka dni otwarta zostanie wystawa w Humennem na Słowacji (Alexandra Vansova i Iwona Jankowska – Kozak), a projekt zakończy Konferencja Kobiet Pogranicza, 21 czerwca br. w krośnieńskim RCKP.

Wernisaż w JDK, rozpoczęty krótkim koncertem w wykonaniu młodych wokalistów z RCKP, przerodził się w bardzo sympatyczne, przyjacielskie spotkanie twórców i odbiorców sztuki, będące okazją do interesujących rozmów nie tylko o twórczości artystycznej.

***

Anna Gubova maluje na szkle i tworzy dekoracje ze szkła. Rękodzieła jej autorstwa można nabyć w sklepach pamiątkarskich, a obrazy na szkle – w galeriach i sklepach artystycznych w Bratysławie, Koszycach, Presovie i Sninie.

Aleksandra Ciepielowska – Tabisz uprawia malarstwo sztalugowe, które stało się jej pasją, gdy przeszła na emeryturę. Jej ulubione tematy, to kwiaty, pejzaże i architektura. Malarka należy – od 2007 roku – do grupy artystycznej, działającej przy Biurze Wystaw Artystycznych w Sanoku; uczy się malarstwa u Zdzisława Twardowskiego oraz u Krzysztofa Niedźwiedzkiego, prowadzącego Klub Osiedlowy „Puchatek”. Uczestniczyła w międzynarodowych plenerach malarskich w Humennem oraz w Sanoku; brała udział w czterech wystawach zbiorowych oraz w konkursie zorganizowanym przez RCKP. – Maluję, bo kocham – wyznała podczas wernisażu Aleksandra Ciepielowska – Tabisz.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE