Kultura | rozrywka | edukacja

Krótkie metraże wiosennej edycji Future Shorts!

16 maja 2014 roku Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle wraz z Urzędem Miasta Jasła zorganizowali pokaz filmów Future Shorts – Spring Season.

Fot. © Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle
Fot. © Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle

Wiosenny program zawierał 7 utworów krótkometrażowych. Widzowie obejrzeli tytuły wyprodukowane w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii, Szwecji oraz w Jemenie. Jak zawsze, krótkie metraże Future Shorts reprezentowały wysoki poziom zarówno, jeśli chodzi o estetykę, jak i o treść.

Publiczność zobaczyła niżej wymienione tytuły:

TOOTY’S WEDDING
Fred Casella / Wielka Brytania / 2011 / 19’
Zakręcona weekendowa historia młodej pary, która walczy z kryzysem w swoim związku.

INTO THE MIDDLE OF NOWHERE
Anna Frances Ewert / Wielka Brytania / 2011 / 15’
Zwykły, lecz nie pospolity film o dzieciństwie, pokazujący w urokliwy sposób zabawy grupy przedszkolaków.

JONAH
Kibwe Tavares / Wielka Brytania / 2012 / 17’
Przypadek, który przytrafia się Mbwane zmienia plaże Zanzibaru w turystyczne miasto pełne neonów i reklam. Konsekwencje tej zmiany okazują się nie być jednak pozytywne dla bohatera, a także dla samego miejsca, które niegdyś było spokojne i piękne.

THE CAPTAIN
Nash Edgerton / Australia / 2013 / 6’
Obraz po katastrofie samolotu. Jedynym ocalałym jest pilot, który w zaskakujący sposób zmierza się z zaistniałą sytuacją.

SVAMP (FUNGUS)
Charlotta Miller / Szwecja / 2011 / 8’
Młoda Szwedka przeżywa rozstanie ze swoim chłopakiem. Obserwuje przez okno sąsiadów, rozmawia przez telefon, spotyka się ze swoim ex –prosta historia opowiedziana ze szwedzkim poczuciem humoru sprawia, że ta kameralna opowieść nie wydaje się być jednak oczywista.

THE BIG HOUSE
Musa Syeed / Jemen / 2013 / 5’
Kiedy młody Jemeńczyk znajduje klucz do pustej posiadłości na końcu ulicy, puszcza wodzę fantazji, która zamienia tytułowy duży dom w teatr wyobraźni.

FEAR OF FLYING
Conor Finnegan / Ireland / 2013 / 9’
Dougal jest małym ptaszkiem, który boi się latać. W nocy zmaga się z prześladującym go koszmarem, za dnia natomiast za wszelką cenę stara się uniknąć stawienia czoła swoim lękom. Gdy nadchodzi ciężka zima, Dougal musi udać się na południe. Tylko jak?

Po zakończeniu seansu odbyło się wewnętrzne głosowanie, którego wyniki zostały przesłane do poznańskiej fundacji AdArte. Jej zadaniem będzie policzenie głosów i ogłoszenie zwycięzcy wiosennej edycji Future Shorts 2014.

(MDK w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE