Kultura | rozrywka | edukacja

Na jasielskim Rynku: wystawa fotograficzna „Święty Jan Paweł II i Rodzina”

Kilkadziesiąt wielkoformatowych fotografii ukazujących świętego Jana Pawła II i spotkania Ojca Świętego z rodzinami z całego świata można oglądać do końca czerwca br. na wystawie plenerowej zorganizowanej na płycie jasielskiego Rynku. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce w środowe przedpołudnie.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Na wystawie fotograficznej „Święty Jan Paweł II i Rodzina” udało się wyeksponować kilkadziesiąt fotografii prezentujących spotkania „naszego ukochanego papieża, największego z rodu Słowian, Polaka wszech czasów i Honorowego Obywatela Miasta Jasła” z młodymi ludźmi, z całymi rodzinami oraz lokalnymi środowiskami. Ukazane zostały także ważne momenty w życiu każdej chrześcijańskiej wspólnoty: sakramenty chrztu i małżeństwa. Ich autorem są: Adam Bujak i papieski fotograf Arturo Mari.

Ekspozycję uzupełniają fragmenty nauk papieskich wygłoszonych podczas licznych spotkań modlitewnych.

Uroczyste otwarcie, w którym udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, duchowieństwo, dzieci i młodzież z jasielskich przedszkoli i szkół, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Jasła miało miejsce w środę przed południem. Dokonała go jej kuratorka dr Maria Szańca.

Święty Jan Paweł II prosił: „nie zapominajcie o tym jak wielką wartością jest rodzina”. Dzięki tej wystawie będziemy mogli po raz kolejny spotkać na swojej drodze i być blisko świętego Jana Pawła II. Głębokie zainteresowanie życiem człowieka i rodziny, najbardziej jego naturalnego środowiska, można było zauważyć od początku studiów młodego Karola Wojtyły, potem kapłana i biskupa w Krakowie, wreszcie duchowego ojca rodziny chrześcijańskiej Papieża Polaka. To wielkie studium Jana Pawła II, niezwykła antypologia, głębia zamyślenia nad kształtowaniem się osoby ludzkiej, nad jej wychowaniem oraz odwiecznym przeznaczeniem. Święty Jan Paweł II podkreślał, że według zamysłu Bożego rodzina jest miejscem świętym i uświęcającym, jest arką przymierza z Bogiem. Dlatego Kościół musi stać na jej straży, bo jest ona prawdziwym dobrem. Kościół nie tylko głosi z miłością, ale i ze stanowczością objawioną naukę dotyczącą małżeństwa i rodziny. Nie tylko przypomina jej obowiązki i prawa, ale również obowiązki innych, zwłaszcza obowiązki społeczeństwa i państwa wobec rodziny. Kościół stara się także ciągle rozwijać potrzebne struktury duszpasterstwa, których celem jest niesienie moralnej pomocy rodzinie chrześcijańskiej. – powiedziała.

Dziekan jasielski ksiądz Zbigniew Irzyk w swoim wystąpieniu podkreślił, że „Jasło zawsze było z papieżem”.

Od samego początku płyta Rynku jest świadkiem jedności mieszkańców tego miasta z papieżem, a dowodem tego jest pragnienie, by Jan Paweł II był honorowym obywatelem naszego miasta i tak też się stało. Nie możemy więc zapominać o tym, który jest jednym spośród nas, choćby właśnie przez to honorowe obywatelstwo. Jesteśmy wdzięczni naszemu rodakowi Janowi Pawłowi II za jego życie, jego nauczanie, jego miłość i jego świętość. A w szczególny sposób chcemy dzisiaj dotknąć tej świętości, takiej zwyczajnej, pochylając się nad dzieckiem, młodzieżą, starszym człowiekiem, chorym, ale także zauważając rodzinę. – dodał.

List do organizatorów i uczestników wystawy skierował Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej ks. biskup Jan Wątroba, który objął przedsięwzięcie swoim patronatem honorowym. Napisał w nim m.in.: „Cieszę się, że mieszkańcy Jasła i okolic będą mogli zapoznać się z dziełem Jana Pawła II dla rodziny, jego nauczaniem, inicjatywami dla dobra rodziny oraz spotkaniami z wieloma rodzinami z całego świata i umacnianiem ich jedności w Bogu i realizacji swego powołania małżeńskiego i rodzicielskiego”.

Symbolicznemu otwarciu plenerowej wystawy fotograficznej towarzyszył program artystyczny przygotowany przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Jaśle oraz uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy z Nowego Żmigrodu i Przysiek. To osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które – jak zaznaczyła pani kurator – święty Jan Paweł II nazywał „słońcami Pana Boga”.

Zdjęcia będzie można oglądać do końca czerwca br., a dostępna dla mieszkańców Jasła i gości odwiedzających nasze miasto jest dzięki przychylności sponsorów, którymi są: Barbara Kozak, Krystyna Sikora, Urszula Czyżowicz, Bogdan Rzońca, Tadeusz Górczyk, Ryszard Pabian, Henryk Rak, Wacław Dusza i Maria Szańca.

FOTORELACJA:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE