Kultura | rozrywka | edukacja

Nie ma pisania bez czytania!

13 maja 2014 roku w sali widowiskowej JDK odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, zorganizowanego po raz XIX przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Oddział w Jaśle.

Fot. © Łukasz Rak
Fot. © Łukasz Rak

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 408 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych z całej Polski, którzy nadesłali 892 utwory. Prace autorów oceniało jury w składzie: Aleksandra Dacyl – polonistka, Mariusz Kalandyk – poeta, literaturoznawca, redaktor naczelny „Kwartalnika Edukacyjnego”, Grzegorz Kociuba – poeta, krytyk literacki, polonista oraz Jan Tulik – poeta, prozaik, dramaturg, eseista.

Od lat jesteśmy zbudowani poziomem nadsyłanych prac na jasielski konkurs – powiedział przewodniczący jury Grzegorz Kociuba. Juror podzielając opinię, iż nie ma pisania bez czytania zauważył wpływ zamiłowania do lektury książek, znajdujący swe odzwierciedlenie w utworach laureatów. Czytanie i pisanie spajają się ze sobą. Trud lektury dostrzegamy od lat wśród laureatów piszących na konkurs – podsumował oceniający prace.

Czym dla samych piszących był udział w konkursie i jak rozpoczęła się ich przygoda z pisaniem? Spytaliśmy laureatów i towarzyszących im najbliższych.

Poezja to dobra zabawa – powiedziała Zuzanna, finalistka z Dębnicy Kaszubskiej, doceniając trud swoich nauczycieli, którzy na co dzień motywują ja do rywalizacji w konkursach literackich. Dla Marii z Krakowa źródłem pomysłów na wiersze i opowiadania oraz sposobem porządkowania świata jest pisanie pamiętnika. Z kolei zamiłowanie do czytania pozwala jej poszerzać słownictwo. Babcia Michała z Otwocka jest dumna z wnuka. Zarówno babcia jak i mama laureata doceniają wkład pracy polonistki, która mobilizuje go do pisania.

Nagrody i dyplomy laureatom wręczyli Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki, Zastępca Burmistrza Leszek Znamirowski, Przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal oraz Podkarpacki Wicekurator Oświaty Antoni Wydro.

Po części oficjalnej finału laureaci i goście wysłuchali koncertu piosenki poetyckiej w wykonaniu Ani Brody i Iwony Sojki. Finaliści mieli także możliwość odbycia indywidualnych rozmów i konsultacji literackich z jurorami XIX edycji OKLTDiM.

Z fragmentami nagrodzonych utworów można zapoznać się odwiedzając wystawę prac laureatów prezentowaną w holu biblioteki do 30 czerwca br. Obsługę fotograficzną finału zapewnił Łukasz Rak.

Lista laureatów dostępna jest na stronie www.mbp.jaslo.pl.

Finał konkursu, 13.05.14 MBP Jasło (7)

Finał konkursu, 13.05.14 MBP Jasło (2)

Finał konkursu, 13.05.14 MBP Jasło (3)

Finał konkursu, 13.05.14 MBP Jasło (4)

Finał konkursu, 13.05.14 MBP Jasło (5)

Finał konkursu, 13.05.14 MBP Jasło (6)

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE