Kultura | rozrywka | edukacja

Obraz jest zbiorem pewnych myśli

– Sztuka współczesna to szokowanie, aczkolwiek pobudza do refleksji i inspiracji. Tę sztukę prezentuje grupa osób, które malują po to, żeby ich obrazy przemawiały do ludzi – powiedział otwierając wystawę 4 mat Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury

W Galerii JDK można zobaczyć kilkadziesiąt prac wykonanych przez zaprzyjaźnionych ze sobą artystów: Pauliny Dębosz, Marty Ożóg, Piotra Kolanko, Piotra Mosura, Piotra Worońca jr. oraz Michała Mieszkowicza. – Zebrałem swoich przyjaciół malarzy, których sztukę cenię, żeby przedstawić państwu nasze obrazy. Ideą, która nas połączyła było pokazanie prac na różnych formatach – wyjaśnia Piotr Kolanko, pomysłodawca i współorganizator wystawy.

On sam zaprezentował prace, które jak podkreśla, są najbardziej aktualne. – Pracowałem nad nimi ostatnie 3 miesiące i pokazuję tutaj to, co w danym momencie siedzi mi w głowie. Uważam, że komunikat należy przelewać na bieżąco, chcę się podzielić tym z ludźmi od razu, żeby się to we mnie nie przedawniło, żeby te moje emocje nie uciekły, nie zmieniły się – opowiada o swoich pracach Kolanko. – Te prace charakteryzuje pewna agresywność, ekspresja, napięcie emocjonalne. Jest to ocena rzeczywistości, w której żyję i próba jej określenia. Każdy obraz jest zbiorem pewnych myśli, przeżyć, dni następujących po sobie, pewnych emocji. Obraz jest tak naprawdę syntezą tych wszystkich przeżyć, jakie towarzyszą mu na przestrzeni jego malowania – dodaje artysta.

Wystawa czynna będzie do 31 maja br.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE