Kultura | rozrywka | edukacja

Pan Samochodzik i inne historie, czyli Arkadiusz Niemirski w bibliotece

W Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy odbyło się spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim. 15 maja, na zaproszenie bibliotekarzy, polski powieściopisarz, satyryk i dziennikarz, spotkał się z młodzieżą gimnazjalną, uczniami Zespołu Szkół w Trzcinicy.

Fot. © archiwum Biblioteki
Fot. © archiwum Biblioteki

Autor znany głównie jako kontynuator cyklu powieści Zbigniewa Nienackiego “Pan Samochodzik i … “ swą literacką przygodę rozpoczął w 1999 roku. Wcześniej był współtwórcą “kabaretu i…”, współpracował m.in z Programem III Polskiego Radia oraz kabaretem “Długi”. Wiele lat był dziennikarzem muzycznym, pisał artykuły do czasopism “Tylko Rock” i “Teraz Rock”.

Zadebiutował powieścią “Skarby wikingów” i do 2006 roku napisał 16 tomów tej kultowej serii. Oprócz nich wydał także książki dla młodzieży i dorosłych min: Klątwa Nipkowa, Tajemnica Fabritiusa, Testament bibliofila, Pojedynek detektywów, Zbrodnia prawie doskonała czy Bożek Templariuszy.

Na spotkaniu, posiłkując się rozbudowaną prezentacją multimedialną, pisarz ciekawie i żartobliwie opowiadał o swojej literackiej (i nie tylko) karierze. Długo mówił o historii kryminału, jego prekursorach oraz bohaterach, na których niejednokrotnie się wzorował. Nie zabrakło ani Agathy Christie i jej Herkulesa Poirot, Arthura Conan Doyle’a z Sherlokiem Holmsem czy Iana Fleminga z Jamesem Bondem. Dużo czasu poświęcił postaci niepozornego historyka sztuki – Tomasza, tytułowego Pana Samochodzika – kultowego już polskiego detektywa.

Opowieści o marzeniach, które warto mieć, i o pasjach, które warto realizować na pewno trafiły w gusty gimnazjalistów, a doskonała muzyka, która towarzyszyła fragmentom prezentacji sprawiła, że młodzi czytelnicy w skupieniu i z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa gościa.

Na zakończenie spotkania pisarz zachęcił młodzież do odwiedzin bloga, prowadzonego na własnej stronie internetowej (www.niemirski.com). Do czytania, komentarzy i szczerej krytyki jego twórczości.

Agnieszka Jeleń

SŁOWA KLUCZOWE