Kultura | rozrywka | edukacja

W Jasielskim Domu Kultury: noc pełna czarów i magii

Jasielski Dom Kultury już po raz czwarty otworzył swe podwoje dla mieszkańców Jasła i okolic. Majowa Noc z JDK, która odbyła się 16 maja br. ma na celu zaprezentowanie działalności artystycznej placówki, zarówno tym najmłodszym, jak i starszym.

Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury

To są różne dziedziny sztuki, m.in. teatr, plastyka, muzyka, widowisko. Chcemy jedno popołudnie adresować do wszystkich, aby mogli zapoznać się z naszą ofertą i formami działalności – mówi Helena Gołębiowska, wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

W klimacie muzyki i cudów

4. Majowa Noc z Jasielskim Domem Kultury rozpoczęła się od koncertu w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej PSM I st. oraz Prywatnej SM I i II st. w Jaśle. Młodzi muzycy wykonali znane utwory m.in.: Disney Favourites, składankę największych przebojów Boney M., utwór z filmu „Janosik”, „The Power of love” z wokalem Oli Tockiej, „We are the world” oraz na zakończenie mieszankę melodii ludowych.

Równolegle na tarasie Jasielskiego Domu Kultury odbywał się „Jarmark cudów” w wykonaniu Teatru Wagabunda. Tym razem krakowscy aktorzy przygotowali autorski program, realizowany w oparciu gry i zabawy na specjalnie skonstruowanych przez nich urządzeniach.

Zaczarowali piosenką

Publiczności zaprezentowali się także młodzi wokaliści, uczestnicy zajęć prowadzonych przez Ewę Grzebień, instruktora muzyki Jasielskiego Domu Kultury. Soliści (Oliwia Hap, Julia Zielińska, Roksana Węgiel, Karolina Zajdel, Ola Tocka, Justyna Ciołkosz oraz Mateusz Knapik, Patrycja Nocek), laureaci wielu prestiżowych konkursów zaśpiewali piosenki m.in. z repertuaru Hanny Banaszak „Moknie w deszczu diabeł”, Kabaretu Starszych Panów „Wesoły deszczyk”, czy Mietka Szcześniaka „Stoję czy leżę” oraz „Nierealne, osiągalne”. Pojawiły się także utwory z ogólnopolskiego konkursu „Wygraj sukces”: „Banalny blues”, „Myśl o Tobie” czy „Zostań”.

“Brzdąc”

Kolejnym punktem tegorocznej Majowej Nocy z JDK była projekcja filmu w reżyserii Charliego Chaplina z nim samym w roli głównej. Do niemej produkcji z 1921 roku małopolski zespół Czerwie skomponował muzykę, która stworzyła swoisty klimat w połączeniu z obrazem.

Film przedstawia losy porzuconego przez matkę dziecka, które znajduje pewien mężczyzna (Chaplin) i wychowuje je jak swoje. Między nimi tworzy się wyjątkowa więź, jak prawdziwego ojca z dzieckiem. Po kilku latach los styka niczego nieświadomą matkę z jej równie niczego nieświadomym synem. Ona jest bogatą i znaną śpiewaczką operową, która w nadziei na odnalezienie dziecka zaczyna pomagać tym, dla których los nie był łaskawy.

Film zabawny, choć momentami trudno nie uronić łzy. Niesamowita muzyka Czerwi i kilkadziesiąt minut spędzonych z Chaplinem przekonuje nas o jego geniuszu, a całą kompozycję czyni niezwykłą.

Baw się i ruszaj

W rytm gorącej zumby zabrała panie Katarzyna Przepiórka, choreograf, instruktor tańca oraz zumba fitness. Zumba w kolumbijskim slangu oznacza „baw się i ruszaj”. To połączenie tańca z aerobikiem przy dźwiękach latynoskiej muzyki, no i jest dla każdego. Obecnie zumba jest najmodniejszą formą treningu fitness w Europie.

Manufaktura świecy

To autorski projekt Teatru Wagabunda. Podczas spektaklu aktorzy przy aktywnym uczestnictwie widzów zaprezentowali proces powstania świec przed kilkoma wiekami. Nad całością czuwały wykonane z obręczy starych beczek anioły.

Rockowo, bluesowo

Zwieńczeniem Majowej Nocy z JDK był koncert muzyków działających przy Jasielskim Domu Kultury, występujących w różnych formacjach m.in. w Jass Brass Consort i Afera Blues Group. Muzycy wraz z Olą Tocką oraz Zbyszkiem „Bynkiem” Wypaskiem zaserwowali widzom znakomity koncert. Wśród utworów znalazły się m.in.: „I shot the sheriff”, czy „Cocaine” z repertuaru Erica Claptona, „Oh, pretty woman”, „Midnight blues”, „All your love” oraz „Texas Strut” Gary’ego Moor’a.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE