Kultura | rozrywka | edukacja

W Skołyszynie: rodzinne tworzenie książek

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (tegoroczne hasło: „Czytanie łączy pokolenia”) Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie zorganizował rodzinny konkurs plastyczny „Nietypowa książka”.

Fot. © archiwum GOKiCz w Skołyszynie
Fot. © archiwum GOKiCz w Skołyszynie

Książka o niestandardowym kształcie, wykonana przez dzieci i ich rodziców dowolna techniką, według regulaminu zawierać miała wiersze polskich poetów. Celem konkursu była bowiem popularyzacja twórczości rodzimych autorów, kształtowanie u młodego czytelnika wrażliwości na piękno i estetykę książki oraz wzmocnienie więzi rodzinnych, stworzenie okazji do wspólnego, twórczego działania.

Rezultaty pracy dzieci i ich rodziców mile zaskoczyły organizatorów konkursu, którzy mieli świadomość, że zadanie jest niezmiernie trudne. Uczestnicy musieli bowiem, wykazać się dużą wyobraźnią i oryginalnymi pomysłami oraz włożyć bardzo wiele pracy w przygotowanie nietypowej książki. Przy pracy nad książką ważne było zastosowanie technik umożliwiających działanie wszystkim członkom rodziny.

Na konkurs zgłoszone zostały m. in. książki o kształcie Polski, lokomotywy, różnych postaci z bajek, kwiatka, motyli i innych zwierząt. Pojawiły się książki przypominające zwodzony zamek, ul oraz Panią Wiosnę. Prace wykonane były zazwyczaj z drewna, plastiku, papieru, tekturek oraz różnych tworzyw sztucznych.

Rozstrzygnięcie konkursu połączonego z rozdaniem dyplomów i nagród odbyło się 14 maja 2014 roku w GOKiCz w Skołyszynie. Podczas spotkania uczestnicy konkursu odgadywali zagadki zadawane przez prowadzącą spotkanie babcię oraz rozmawiali na temat bajek i baśni czytanych dzieciom przez ich rodziców i dziadków. Kierownik GOKiCz w Skołyszynie Marta Gąsiorowka wręczyła 19 laureatom konkursu pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Nagrodzone i wyróżnione rodzinne prace:

I miejsce: Antonina Mazur;
II miejsce ex aequo: Wiktoria Hajduk; Maksymilian i Nikola Hans; Natalia Łukaszyk; Tymoteusz Sokołowski;
III miejsce ex aequo: Alicja Czajka; Luiza Kiełtyka; Karolina i Piotr Krupa; Klaudia Wszołek;
Wyróżnienia: Iza i Natalia Bara; Karolina Ćwiertniewicz; Izabela Dudowicz; Maja Dziedzic; Jakub, Michał i Karol Furmanek; Weronika i Piotr Furmanek; Aleksandra Łyszczarz; Nadia Szczygieł; Dorota Ślusarz; Kacper Zawisza.

(GOKiCz w Skołyszynie)

SŁOWA KLUCZOWE