Informacje

Zbadaj kości w osteobusie

Dbaj o kości

W ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej DBAJoKOSCI.pl 12 maja mieszkańcy Jasła będą mogli bezpłatnie zbadać swoje kości w osteobusie, mobilnym centrum diagnostyki osteoporozy. Statystyki alarmują – w Polsce „cichy złodziej kości” atakuje ok. 3 mln. osób, a zagrożonych jest kolejne 9 mln. Na osteoporozę leczy się jedynie 200 tys. Polaków. Trasa osteobusa dostępna jest na www.dbajokosci.pl Organizatorem akcji jest firma Axellus, producent skandynawskiego produktu UniKalk – eksperta w utrzymaniu mocnych kości.

Densynometria, czyli badanie gęstości kości

Densynometria pozwala określić gęstość mineralną kości. Tego typu badanie zaleca się najczęściej kobietom w okresie menopauzy i mężczyznom po andropauzie (po 70 roku). Za pomocą badania diagnozuje się stan struktury kości i ryzyko złamania osteoporotycznego. Eksperci podkreślają, że takie badania są pierwszym krokiem w kierunku profilaktyki osteoporozy, a ich wynik często może być sygnałem do konieczności uzupełniania wapnia
i witaminy D3 w codziennej diecie. Wyniki badania z osteobusa akcji należy konsultować
z odpowiednim lekarzem.

Jak wygląda badanie?

Badanie wykonywano w mobilnym centrum diagnostycznym za pomocą densytometru – nowoczesnego cyfrowego aparatu typu DEXA. Przeprowadza je uprawniona do wykonywania tego typu badań osoba, certyfikowany technik. Do badania nie trzeba się przygotowywać i zdejmować ubrania. Zalecane jest jedynie zdjęcie biżuterii i ubrań z metalowymi elementami. – Badanie nie jest skomplikowane. Średni czas badania to 5 minut. Wykonuje się je robiąc radiologiczne pomiary tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego i/lub kości biodrowej. Cała procedura jest bezpieczna, szybka i nieinwazyjna. Badanie, mimo krótkiego czasu w którym się je przeprowadza jest całkowicie profesjonalne – mówi Kamil Kacprzak, technik wykonujący badanie. Prześwietlanie kości biodrowej i/lub kręgosłupa lędźwiowego – a nie nadgarstka czy ramienia – to metoda która jest respektowana i zalecana przez lekarzy.

Kiedy się zbadać?

Badaniem gęstości kości, czyli densytometrią powinny zainteresować się przede wszystkim kobiety powyżej 55 roku życia – w okresie menopauzy, a szczególnie po niej – o drobnej budowy ciała, osoby palące papierosy, pijące dużo kawy, alkoholu, spożywające małe ilości przetworów mlecznych, oraz mężczyźni po 70 roku życia. Także niektóre długotrwałe terapie – leki zobojętniające kwas żołądkowy, glikokortykosteroidy – wpływają negatywnie na stan naszych kości. Jak więc widać, jest wiele osób w grupie zagrożonej osteoporozą – podkreśla doktor Mariusz Grzybowski, ekspert akcji edukacyjnej DBAJoKOSCI.pl

Jak zgłosić się do badania?

Zapisy na badania przyjmowane są bezpośrednio w wybranych aptekach. Pełną listę adresów aptek można znaleźć na www.DBAJoKOSCI.pl i www.unikalk.pl o zakwalifikowaniu pacjenta na badania decyduje kolejność zgłoszeń.

Badania prowadzone są w godzinach 9.00 – 17.00. – Do udziału w akcji zapraszamy nie tylko osoby chcące skontrolować stan kości, ale także właścicieli i zarządców aptek, którzy chcą zorganizować dzień z osteobusem w swojej lokalizacji – podkreśla Anna Trzaskowska z firmy Axellus, producenta skandynawskiego suplementu wapnia UniKalk. Żeby zgłosić aptekę do jesiennej edycji programu osteobus, należy bezpośrednio skontaktować się z organizatorami kampanii DBAJoKOSCI.pl

Alarmujące statystyki

Osteoporoza to coraz bardziej istotny problem i to nie tylko w grupie wiekowej seniorów. Statystyki pokazują, że z powodu osteoporozy cierpi około 10 proc. polskiego społeczeństwa. To niebezpieczna i podstępna choroba, potocznie nazywana jest „cichym złodziejem kości”, bo często rozwija się nie dając żadnych objawów, do czasu pierwszego incydentu. – Już pierwsze złamanie, może być sygnałem, że przyczyną mogła być osteoporoza, a to sytuacja gdy choroba jest już rozwinięta. To m.in. dlatego zdecydowaliśmy się na akcję o charakterze edukacyjnym. Chcemy nie tylko kontynuować darmowe badania w osteobusie, ale zależy nam też na promocji dobrych praktyk związanych z dbałością o zdrowie kości. Warto się badać, żeby zapobiegać i w odpowiednim momencie wychwycić obniżoną gęstość kości, jeszcze zanim osteoporoza w pełni się rozwinie i dojdzie do złamana – podkreśla Trzaskowska.

***

Axellus – to norweska firma farmaceutyczna, część grupy Orkla. W Polsce Axellus działa od ponad 20 lat, ma wieloletnie doświadczenie w produkowaniu i dostarczaniu najwyższej jakości leków dostępnych bez recepty oraz suplementów diety, które mają udokumentowane działanie w badaniach naukowych. Większość produktów oparta jest o naturalne składniki, specjalizujemy się w tematyce związanej z kwasami tłuszczowymi omega-3, witaminami, minerałami oraz wyciągami z roślin. W portfolio firmy znajdują się m.in. norweskie trany Möller’s, preparaty z żeń-szeniem z linii BodyMax czy produkt UniKalk.

(Materiał prasowy)

SŁOWA KLUCZOWE