Kultura | rozrywka | edukacja

„Czytanie – mądra rzecz!” – pod takim hasłem świętowaliśmy XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” zainaugurowanej przez „Fundację ABCXXI”, w trakcie XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie przygotował dla dzieci niecodzienne spotkania.

Fot. © archiwum Biblioteki
Fot. © archiwum Biblioteki

1 czerwca na placu obok GOKiCz w Skołyszynie odbył się PIKNIK RODZINNY. Na scenie zaprezentowały się uczestnicy zajęć GOKiCz. Teatr Aplauz z Krakowa zaprosił wszystkie dzieci w podróż dookoła świata. Dla najmłodszych przygotował zabawę w skręcanie baloników, malowanie włosów, twarzy oraz  gry, zabawy i konkursy. Podczas imprezy przeprowadzony został konkurs plastyczny „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”. Niezapomnianą atrakcją dla maluchów było bezpłatne Wesołe Miasteczko, gdzie zachwycone dzieci mogły się wybawić do woli.

2 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie 40 gimnazjalistów obejrzało spektakl teatralny „Na Pełnym Morzu” dzięki Transmisji Internetowego Teatru TVP z Teatru MASKA w Rzeszowie.

3 czerwca niezapomniane, fantastyczne chwile przeżyły sześciolatki z Baczala Dolnego, Jabłonicy, Kunowej, Przysiek i Święcan. Na pełną humoru imprezę pt. „Przygody Klary i Żabusia” zaprosiło ich Studio Teatralno – Muzyczne FAMA z Dębicy. Pani Aneta rozpoczęła zabawę czytając wiersz „Lokomotywa” – J. Tuwima, a następnie poprosiła dzieci aby otwarły „Wielką Księgę Przygód”. W baśniowej scenerii baniek mydlanych, w towarzystwie bajkowych postaci uczestnicy bawili się wyśmienicie. Nie zabrakło tu konkursów, zabaw z barwną chustą animacyjną w kolorze tęczy, kolorowych parasolek, wesołych piosenek i rytmicznych tańców. Była to trwająca aż dwie godziny, teatralna zabawa dla dzieci prowadzona przez parę zawodowych aktorów.

3 czerwca „Uważaj, bracie, jak umawiasz się na czacie!” – to morał spektaklu wykonanego na scenie GOKiCz w Skołyszynie pt. „Czerwony Kapturek szuka Księcia” w którym wystąpili pracownicy i przyjaciele Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. Ta humorystyczna inscenizacja uczy, że znajomości przez Internet trzeba zawierać ostrożnie. Wydarzenie artystyczne spotkało się z dużym aplauzem zgromadzonej publiczności.

4 czerwca beztroską zabawę i szczerą radość z każdego podskoku przeżyli sześciolatki ze Skołyszyna, Lisowa i Harklowej, którzy po wysłuchaniu wiersza pt. „Lokomotywa” – J. Tuwima udali się na pneumatyczne, dmuchane zjeżdżalnie, gdzie próbowali swoich sił przy wspinaczce na szczyt zjeżdżalni! Śmiechu było co nie miara, dmuchańce wprawiły maluchy w zachwyt . Szaleństwo na zjeżdżalni pozwoliło na spożytkowanie energii małych urwisów.

5 czerwca tradycyjnie w GOKiCz w Skołyszynie zorganizowano „Pasowanie na czytelnika”. Ta szczególna uroczystość dla drugoklasistów z ZSP w Skołyszynie weszła na stałe do kalendarza imprez biblioteki. Uczniowie po wykazaniu się dużą wiedzą na temat bajek zostali zapoznani z prośbami książki, a następnie złożyli uroczyste ślubowanie oraz zostali pasowani na czytelnika biblioteki publicznej. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki i słodki upominek.

6 czerwca „Wyprawy książkowe w krainy bajkowe”. Spotkanie dla czterolatków i pięciolatków z naszej gminy zorganizowano w GOKiCz w Skołyszynie w ramach akcji „Od czwartego roku, bez książeczki ani kroku!”. Czytanie dziecku uczy języka, ćwiczy pamięć i koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę, buduje więź emocjonalną, rozwija wyobraźnię, pomaga osiągnąć sukces w życiu. Dlatego tak ważne jest, aby książka stała się nieodłącznym elementem w życiu dziecka. W myśl tych wartości Teresa Gajecka – pielęgniarka SP ZOZ w Skołyszynie dla ponad pięćdziesięcioosobowej grupy przeczytała bajkę „Chore kotki” – W. Drabika, a także opowiedziała o prawidłowym żywieniu dzieci oraz jak unikać nieszczęśliwych wypadków. Maluszki wykazały się dużą wiedzą i chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Następnie przy muzyce przeprowadzone zostały zabawy ruchowe. W ramach akcji każde dziecko otrzymało w prezencie książeczkę do samodzielnego kolorowania.
 
6 czerwca w GOKiCz w Skołyszynie odbyło się „RODZINNE CZYTANIE”. W bezpłatnych warsztatach plastycznych uczestniczyły dzieci od lat 3 wraz ze swoimi opiekunami (rodzicami/dziadkami). Maluchy wspólnie ze swoimi rodzicami wysłuchały czytaną przez bibliotekarkę bajkę A. Frączek – „Olaboga! Hulajnoga!”, później wzięły udział w ćwiczeniach logopedycznych. Dużą atrakcją okazały się klocki Playmais, z których wykonały zwierzątka. Wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniu dostały drobne książeczki do malowania.

Pomimo, iż Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania dobiega końca Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie gorąco zaprasza wszystkich rodziców, dziadków i dzieci do odwiedzania jego placówek i wypożyczania wartościowej literatury. Zgodnie z hasłami Fundacja ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom „Codziennie czytajmy dziecku co najmniej przez 20 minut wartościową i ciekawą dla niego książkę, opowiadanie, wiersze. Czytajmy niemowlętom. Nie zarzucajmy rytuału głośnego czytania nawet gdy dziecko samo już umie czytać! Głośne czytanie dziecku zapewnia jego wszechstronny rozwój: intelektualny, emocjonalny i moralny”.

(GOKiCz w Skołyszynie)

SŁOWA KLUCZOWE