Kultura | rozrywka | edukacja

„Dobrze zaprojektowana szkoła” w Kołaczycach

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim konkursie pt. „Projekt z Klasą”, którego organizatorem jest wydawnictwo Nowa Era. W tegorocznej edycji zgłoszono do konkursu 475 projektów z całej Polski.

Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły

Uczniowie klasy 1a i 2a wraz z opiekunami: Małgorzatą Piątkowską, nauczycielką języka angielskiego i nauczycielem informatyki Wincentym Skwarkiem, opracowali projekt – „ACROSS THE WORLD WITH FAIRY TALES” (tł. Z bajkami przez świat). Jest to międzykulturowe przedsięwzięcie, w którym, wraz z licealistami z Kołaczyc, biorą udział ich rówieśnicy z partnerskich szkół z Turcji i Belgii. Głównymi celami projektu jest: uświadamianie młodym ludziom różnorodności kulturowej, a także językowej Europy i świata oraz prowadzenie dialogu interkulturowego, jak również stworzenie uczniom warunków do stosowania języka obcego w praktyce.

W ramach projektu, szkoły partnerskie mają za zadanie przetłumaczyć na język angielski wybrane bajki ze swojej ojczyzny i prześlą je swoim rówieśnikom z innych krajów. Każda szkoła, biorąca udział w przedsięwzięciu, dokona analizy utworu, pozna język literacki, znajdzie podobieństwa i różnice w bajkach ojczystych oraz pochodzących z krajów partnerskich. Uczestnicy projektu odpowiedzą na pytania: jaki świat przedstawiają bajki danej kultury oraz jakie wartości i postawy promują? Na podstawie przeczytanych utworów powstaną plakaty – obrazy nas i naszych partnerów. Będzie to możliwość zobaczenia samych siebie w zwierciadle, którego projekcją będą przeczytane bajki.

„Wierzymy, że nasz projekt pozwoli promować naszą kulturę i jej unikatowość, nie tylko wśród krajów europejskich, ale także na innych kontynentach. Mamy nadzieję, że zainteresujemy nim również inne szkoły z odległych stron świata. To bardzo ciekawy sposób nauki języka angielskiego i nawiązania kontaktów z rówieśnikami z innych krajów” – mówi Patrycja Nocek, uczennica klasy 1a.

Na ręce dyrektora liceum ogólnokształcącego została wręczona – nagroda grant finansowy oraz certyfikat Dobrze Zorganizowanej Szkoły. Młodzież wraz z opiekunami chce przeznaczyć otrzymaną kwotę na zorganizowanie wycieczki zagranicznej.
 
(LO w Kołaczycach)

SŁOWA KLUCZOWE