Informacje

Działacze kultury nagrodzeni przez starostę i Młodzieżową Radę Powiatu Jasielskiego

Jedenaście osób, przedstawiciele każdej z gmin, zostało uhonorowanych tytułami „Zasłużony dla kultury powiatu jasielskiego”. Uroczyste wręczenie nominacji nastąpiło we wtorek podczas sesji Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Nagrodzonymi tytułami „Zasłużony dla kultury powiatu jasielskiego” zostali: harcmistrz Jacek Smolik z Jasła (wytypowany przez Społeczne Liceum Ogólnokształcące), hafciarka Janina Gniadek z Bieździedzy (wytypowana przez Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach), poetka Bernadeta Samborska z Ujazdu (wytypowana przez Zespół Szkół nr 3 im. prof. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle), małżeństwo plastyków Iga Brej-Kozon i Bogdan Kozon z Cieklina (wytypowani przez Zespół Szkół Budowlanych im. króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle), poetka i regionalistka Zofia Macek z Szebni (wytypowana przez Zespół Szkół nr 4 w Jaśle), poetka i regionalistka Józefa Grzesik z Krempnej (wytypowana przez II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego w Jaśle), fotografik Wioletta Gierlicka z Łężyn (wytypowana przez Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie), założycielka zespołu ludowego „Z Notonia” Stefania Cyran z Samoklęsk (wytypowana przez I Liceum Ogólnokształcące im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle), prezes Stowarzyszenia Miłośników Skołyszyna i Okolic Emilia Wojtuń (wytypowana przez Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych im. gen. Józefa Hallera w Jaśle) oraz prezes powiatowej rady kół gospodyń wiejskich Maria Tomasik z Sądkowej (wytypowana przez Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle).

Wnioskodawcy przygotowali okolicznościowe laudacje na temat wszystkich nominowanych osób.

Wyróżnieniem specjalnym za całokształt dokonań w działalności kulturalnej powiatu jasielskiego wyróżniono Henryka Zycha, byłego prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Z kolei twórca ludowy Karol Brej został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To z inicjatywy przewodniczącego Komisji Edukacji Rady Powiatu w Jaśle Zbigniewa Dranki.

Laureatów odznaczali: starosta jasielski Adam Kmiecik oraz przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego Dominik Ciupek.

Pragnę serdecznie pogratulować wszystkim wyróżnionym. To Wy wpływacie na to jakie będą nasze korzenie i czy będziemy o tych korzeniach długo pamiętać. Raz jeszcze dziękuję za to wszystko. Dla Was, młodzi przyjaciele życzę, abyście nie poprzestawali na tym jako Młodzieżowa Rada Powiatu, aby dalsze pomysły na zorganizowanie kolejnych rad były jeszcze bardziej nowatorskie. Tym razem mogliście dotknąć tego najtrudniejszego co Rada ma do postanowienia. Musieliście wyszukać tych twórców co nie było trudne, bo są znani w Waszym środowisku lokalnym. Natomiast musieliście później przygotować o nich prezentacje, obronić swoje racje i wybrać tego, który Waszym zdaniem powinien zostać najwyżej uhonorowany. A zasługiwali na ten honor wszyscy. Serdecznie gratuluję Wam pomysłu na posiedzenie Rady, a wszystkim wyróżnionym gratuluję odznaczeń życząc wszelkiej pomyślności. – zwrócił się do uczestników obrad starosta Adam Kmiecik.

Młodzieżową Radę Powiatu Jasielskiego tworzą uczniowie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z naszego regionu. Na jej czele stoi Dominik Ciupek z Zespołu Szkół Budowlanych. Mandat radnych sprawują: Katarzyna Krzyżak, Monika Mickiewicz (I LO), Marlena Duda, Mateusz Konieczny, Karolina Grzegorczyk (II LO), Karolina Furman, Klaudia Burda (ZS nr 3), Anna Pykosz, Izabela Barzyk (ZS nr 4), Anna Łącka (ZSB), Agnieszka Stanisz, Marcin Kłosowski (ZSUiS), Paweł Łabaj, Bartłomiej Szydło (ZST), Ilona Stelmach, Katarzyna Mroczka (ZS w Trzcinicy), Dominika Kmieć, Kornelia Wietecha (LO w Nowym Żmigrodzie), Kamil Macedoński, Justyna Hendzel (SLO STO), Magdalena Sypień, Gabriela Wójtowicz (LO w Kołaczycach). Opiekunem Rady jest Barbara Żytniak z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach.

Dzisiejsze posiedzenie uświetnił występ szkolnego chóru „Soli Deo” działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, pod dyrekcją Moniki Twarduś.

[box style=’info’] FOTOGALERIA: Sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego [/box]

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE