Kultura | rozrywka | edukacja

Henryk Wichniewicz: Plastyka – moja miłość najpierwsza (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza na wystawę prac malarskich Henryka Wichniewicza z okazji 40-lecia jego twórczości. Uroczysty wernisaż z udziałem artysty odbędzie się 5 czerwca br. o godz. 18.00 w Galerii JDK. Wystawa czynna będzie do 29 czerwca br.

(Kliknij, aby powiększyć)
(Kliknij, aby powiększyć)

Myślę obrazami i malarstwo jako jedyna forma wypowiedzi artystycznej często mi nie wystarcza. Jednak to plastyka jest moją miłością najpierwszą – mówi malarz.

Henryk Wichniewicz – absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie swoje życie zawodowe związał z szeroko rozumianą działalnością kulturalną. W 1975 roku założył teatr dziecięcy Krasnal, który nieco później jako Krasnal 2 działał do 1997. W tym czasie wystawił 18 premier, zagrał ponad 300 przedstawień w około 30 miejscowościach Podkarpacia i kraju dla blisko 90 tysięcy młodych widzów.

Czterdziestoletnią drogę aktywności zawodowej Henryka Wichniewicza wyznacza też druga pasja, równie ważna jak teatr. To malarstwo. W swojej karierze artystycznej miał kilkanaście wystaw indywidualnych, ale uczestniczył także w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, zarówno w kraju jak i za granicą.

W 2008 roku TVP Rzeszów zrealizowała i wyemitowała film dokumentalny o jego twórczości teatralnej i malarskiej „Życie to jest teatr”. W 2011 magazyn kulturalny Parnas TVP Rzeszów poświęcony był teatrowi „i t d” i jego twórcy.

Za swoją działalność artystyczną i dużą aktywność zawodową otrzymał wiele nagród, odznaczeń i wyróżnień.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE