Kultura | rozrywka | edukacja

Kreatywnie rozczytani! Plenerowe czytanie w jasielskiej bibliotece

W jakie światy może przenieść nas czytanie? Czy z klocków Lego można stworzyć programowalnego robota? Co można stworzyć z kolorowych balonów? Pomysły na dobrą zabawę w bibliotece poznali uczestnicy pikników edukacyjnych w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, które odbyły się w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom „Czytanie – mądra rzecz!”.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

3 czerwca w Filii nr 2 odbył się piknik „Laboratorium pomysłów”, który był okazją do podsumowania całorocznego cyklu zajęć bibliotecznych, podczas którego dzieci poznawały literaturę popularnonaukową i rozwijały swoje zmysły badaczy. Po wspólnym głośnym czytaniu na uczestników pikniku czekały trzy strefy niebanalnych aktywności. W „Literackim zwierzyńcu” najmłodsi nadawali kolorowym balonom kształt zwierząt i dzięki specjalnemu makijażowi zamieniali się w lwa, osę czy tygrysa.

W strefie „Młodego wynalazcy” Dominik Mitoraj z Centrum Kształcenia Praktycznego wprowadził dzieci w świat robotów skonstruowanych z kloców Lego Mindstorms. W przyszłości chcę być konstruktorem takich robotów – oznajmił Igor.

Natomiast w „Kreatywnie rozbrykanych” można było spróbować zabaw i tańców integracyjnych prowadzonych przez harcerki z ZHP Hufiec Jasło. Uczestnicy pikniku otrzymali słodki poczęstunek od Piekarni JW Jan Wątroba Barbara Wątroba oraz Alicji Antonik z Klubu Seniora, a także inspirujące książki popularnonaukowe ufundowane przez firmę PGNiG S.A. – sponsora jasielskiej edycji OTCD.

7 czerwca Filia nr 3 zaprosiła dzieci, rodziców i opiekunów do wspólnej zabawy pod hasłem „Biblioteka łączy pokolenia”. Zainspirowane głośnym czytaniem w wykonaniu członków Komisji Opiniującej przy JSM M. Świątka, M. Oberc i R. Fila, dzieci miały okazję wykazać się wiedzą o baśniach i przysłowiach i zdobyć ciekawe nagrody ufundowane przez Jasielską Spółdzielnię Mieszkaniową. Była też okazja, by zgłębić tajemnice tańca latynoamerykańskiego i potańczyć z instruktorką fitness Gabrielą Michalską, poznać swoją kreatywność przy tworzeniu balonowych zwierzaków oraz wykazać się sprytem i zręcznością w grach i zabawach przygotowanych przez 139 DH ”Lisy” działającej przy ZSM nr 3 w Jaśle.

Piękne kolorowe wzory na twarzach dzieci wyczarowały wolontariuszki Gabrysia Czerwińska i Iwona Zabawa. Wszyscy dostali pyszne gofry w Barze Mlecznym „Wojtek” oraz książki od firmy PGNiG S.A.

Plenerowe atrakcje czekały też na uczestników Tygodnia Czytania w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. W kolejnych dniach po uroczystej inauguracji, podczas której dzieciom czytali przewodnicząca Rady Miasta Jasła i Rady Osiedla Sobniów Elżbieta Bernal, dyrektor ZSM nr 5 w Jaśle – Konrad Centar oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, najmłodsi wzięli udział w kreatywnych zabawach na powietrzu. Nie zabrakło słownych wyliczanek, bajkowych zagadek, przeciągania liny, kolorowych zabaw z chustą animacyjną oraz malowania kredą postaci z ulubionych książek. Do wspólnych zabaw i głośnego czytania w krainie wyobraźni aktywnie włączyły się harcerki z 5 Drużyny Harcerskiej przy ZSM nr 5 w Jaśle.

Sponsorem XIII OTCD „Całe Jasło czyta dzieciom” jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

2014.06. 07 MBP JASLO XIII OTCD PLENEROWE (13)

2014.06. 07 MBP JASLO XIII OTCD PLENEROWE (2)

2014.06. 07 MBP JASLO XIII OTCD PLENEROWE (3)

2014.06. 07 MBP JASLO XIII OTCD PLENEROWE (4)

2014.06. 07 MBP JASLO XIII OTCD PLENEROWE (5)

2014.06. 07 MBP JASLO XIII OTCD PLENEROWE (6)

2014.06. 07 MBP JASLO XIII OTCD PLENEROWE (7)

2014.06. 07 MBP JASLO XIII OTCD PLENEROWE (8)

2014.06. 07 MBP JASLO XIII OTCD PLENEROWE (9)

2014.06. 07 MBP JASLO XIII OTCD PLENEROWE (10)

2014.06. 07 MBP JASLO XIII OTCD PLENEROWE (11)

2014.06. 07 MBP JASLO XIII OTCD PLENEROWE (12)

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE