Kultura | rozrywka | edukacja

LOKOmotywacja do czytania! XIII OTCD w jasielskiej MBP

Dlaczego warto czytać i jak sprawdzają się w roli czytających dorośli? Jakie książki z dzieciństwa pamiętają jasielscy strażacy, policjanci i przedstawiciele władz samorządowych? Dlaczego czytanie to mądra rzecz?

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań padły 2 czerwca 2014 r. podczas uroczystej inauguracji XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

W tradycyjnym głośnym odczytaniu „Lokomotywy” Juliana Tuwima rozpoczynającym corocznie Tydzień Czytania uczestniczyli: Leszek Znamirowski – Zastępca Burmistrza Miasta Jasła, Andrzej Wędrychowicz – Komendant Komendy Powiatowej Policji, Wiesław Latoszek – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Bogdan Ziemba – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Iwona Głogowska – przedstawicielka Straży Miejskiej, Zbigniew Dranka – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Jaśle oraz Wiesława Zajdel – nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle.

Goście wzięli też udział w krótkim quizie o czytaniu, który przeprowadziły uczestniczące w spotkaniu dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 i 10 w Jaśle i zdradzili, że w dzieciństwie czytali m.in. „Dzieci z Bullerbyn” i „Przygody Tomka Sawyera”. Dodali, że lubią czytać dzieciom, bo lubią dzieci, a w ten sposób mogą się z nimi lepiej poznać i w wartościowy sposób spędzać z nimi czas.

Głośnemu czytaniu towarzyszył spektakl „Czerwony Kapturek szuka księcia” w wykonaniu Teatrzyku „Jeżowy Kolec” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle, dzięki któremu mali i duzi dowiedzieli się czym jest siła przyjaźni i przekonali się jak zasłużyć sobie na prawdziwego przyjaciela. Przedstawienie wpisało się tym samym w program nauczania wartości propagowany przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, który realizuje jasielska biblioteka poprzez akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”. O przyjaźni i innych wartościach piszą I. Koźmińska i E. Olszewska w książce „Z dzieckiem w świat wartości”, dostępnej w MBP w Jaśle.

Sponsorem XIII OTCD „Całe Jasło czyta dzieciom” jest Polskie Górnictwo Naftowe
i Gazownictwo.

2014.06.02 MBP JAS_O INAUGURACJA OTCD (2)

2014.06.02 MBP JAS_O INAUGURACJA OTCD (3)

2014.06.02 MBP JAS_O INAUGURACJA OTCD (4)

2014.06.02 MBP JAS_O INAUGURACJA OTCD (5)

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE