Informacje

Nowy dyrektor Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Jaśle

Tomasz Tłuściak obejmie od najbliższego wtorku (01.07) fotel dyrektora Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Jaśle. Zarząd Powiatu powierzył mu to stanowisko po nierozstrzygniętym wcześniej konkursie.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Zainteresowanie ogłoszonym w lutym br. konkursem na stanowisko dyrektora Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Jaśle było niewielkie i nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Wobec tego Zarząd Powiatu, korzystając z „furtki” w przepisach, mógł powierzyć kierowanie jednostką organizacyjną ustalonemu przez siebie kandydatowi.

Konkurs na dyrektora Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli nie został rozstrzygnięty. Był tylko jeden kandydat. W związku z tym Zarząd, korzystając ze swoich uprawnień, może powierzyć stanowisko dyrektora innej osobie po zaciągnięciu opinii kuratora. Nowy kandydat uzyskał pozytywną opinię kuratora. Myślę, że sprawdzi się na stanowisku dyrektora Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli. – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Nowym dyrektorem został Tomasz Tłuściak, z wykształcenia nauczyciel historii, obecnie zatrudniony na stanowisku specjalisty ds. szkoleń w Zespole Pracowników Administracji i Obsługi Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Krośnie. Mieszkaniec Chorkówki w powiecie krośnieńskim.

Były dwie osoby zainteresowane. Jedna w trakcie rozmów sama zrezygnowała, drugi pan złożył swoją aplikację. Przyjechał ze swoimi dokumentami wiedząc, że konkurs był nieudany, zapytać się czy jest możliwość, aby mógł się ubiegać o to stanowisko. Po rozmowie z Zarządem, Zarząd doszedł do wniosku, że można powierzyć mu to stanowisko. – wyjaśnia.

Starosta w rozmowie z naszym portalem dodał, że w trakcie poszukiwań odpowiedniego kandydata nie było żadnego zainteresowania ze strony mieszkańców powiatu jasielskiego. Jego zdaniem przyczyny kształtują się z dwóch stron: raz to spore wymogi formalne (oprócz spełnienia formalności związanych z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym należało przygotować koncepcję funkcjonowania i rozwoju placówki), a dwa niepewna przyszłość funkcjonowania placówki.

Poza obecnym dyrektorem nikt nie zgłosił dokumentów, nikt też nie przyszedł na rozmowę z Zarządem. Szkoda, ale taka jest rzeczywistość. Dzisiaj z jednej strony trzeba spełniać wymogi odnośnie kierowania placówką oświatową, z drugiej strony jeżeli ktoś ma takie uprawnienia i pracuje jako nauczyciel to też nie chce odchodzić ze swojego miejsca pracy, ponieważ bycie dyrektorem to jest określony czas. Jest to wybór na kadencję i może się okazać, że po tej kadencji wracając do starego miejsca pracy nie ma tam już dla niego godzin czy ktoś inny już zajął to miejsce. Tego też się na pewno ludzie obawiają. Stąd brak zainteresowania tym stanowiskiem. Również co chwilę pojawiają się informacje o tym, że powiatowe ośrodki edukacji nauczycieli będą istnieć lub nie będą istnieć. W związku z tym nie jest to stuprocentowo pewna praca do końca kadencji. – wyjaśnił mi Adam Kmiecik.

Od 1 lipca br. z dotychczasowym stanowiskiem będzie musiał pożegnać się Jan Krukar, związany z nim od pięciu lat.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE