Kultura | rozrywka | edukacja

Posłanki z Gimnazjum nr 2 w Jaśle na obradach XX Sejmu Dzieci i Młodzieży

W Polsce jako pierwszym kraju na świecie rozpoczęto obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży, później inne kraje rozpoczęły organizowanie takich nietypowych spotkań.

Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły

1 czerwca odbyła się jubileuszowa XX sesja SDiM, w której uczestniczyło 460 młodych posłów z całego kraju, a 30 z naszego województwa, zaś wśród nich 4 posłanki z Gimnazjum Nr 2 – Dominika Gustek, Angelika Mlicka, Katarzyna Kosiek, Ewelina Gajewska. Dziewczęta, jak już kiedyś pisaliśmy wzięły udział, jako jedyne w regionie w konkursie o mandat poselski i udało się im osiągnąć najlepsze wyniki w województwie. To umożliwiło im reprezentowanie naszego województwa na komisji sejmowej 10 – 11 czerwca oraz udział w obradach sejmowych.

Wyjazd na Sejm Dzieci i Młodzieży rozpoczął się już 31 maja wczesnym rankiem, ponieważ młode posłanki musiały zdążyć na warsztaty prowadzone przez moderatorów z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Na warsztatach można było poćwiczyć wystąpienia publiczne, dowiedzieć się jak organizować życie dla społeczności lokalnej, jak zostać liderem lokalnym, jak rozwijać własny potencjał, itp. Czterogodzinne warsztaty były kontynuacją całego projektu i zakończyły się późnym popołudniem, można by nawet stwierdzić, że zbliżał się już wieczór. Zmęczeni drogą oraz warsztatami posłowie udali się do hotelu, gdzie spędzili miło resztę wieczoru.

Kolejny dzień pobytu w Warszawie, jak wiadomo już wszystkim to Dzień Dziecka i sesja SDiM. Elegancko ubrani z odpowiednimi identyfikatorami wszyscy udali się do budynku Sejmu RP. Tam po kontroli, spotkaniu z klubami sejmowymi, zdjęciach i zwiedzaniu sal sejmowych, młodzież udała się na salę posiedzeń. Trzykrotne uderzenie laską marszałkowską rozpoczęło emocjonujące obrady. Obrady prowadzili wybrani marszałkowie SDiM oraz Marszałek Ewa Kopacz i wicemarszałkowie Sejmu RP. W posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele rządu, jak Wicepremier Janusz Piechociński i Podsekretarz Stanu w MEN Ewa Dudek, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Obrady zakończone zostały podjęciem uchwały, która przedstawiona zostanie polskiemu parlamentowi. Czy nasi posłowie uwzględnią sugestie zawarte w uchwale, tego nie wiemy jednak mamy taką nadzieję. Co zasugerowali młodzi posłowie, zastanowienie się nad propagowaniem e – podręczników, możliwościami działania np. Młodzieżowych Rad w gminach, powiatach czy województwach oraz rozwojem samorządności młodych, wiekiem umożliwiającym głosowanie. Ich propozycje były bardzo konkretne i realne, choć jak na sejmie „dorosłych” nie obyło się bez kontrowersyjnych wypowiedzi.

Zmęczeni, zadowoleni i pełni pomysłów młodzi posłowie i posłanki wrócili do domu. Za rok kolejni być może posłowie wyjadą reprezentując godnie nasze miasto i szkołę.

(Gimnazjum nr 2 w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE