Kultura | rozrywka | edukacja

Pożegnanie z Afryką w JDK

Zofia Drohomirecka, właścicielka sieci sklepów „Pożegnanie z Afryką” była gościem 50. Studni Kulturalnej, zorganizowanej przez Jasielski Dom Kultury.

Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury

Przez blisko 3 godziny opowiadała o tym skąd wzięła się kawa i w jaki sposób docierała do poszczególnych krajów na świecie. W trakcie spotkania (30 maja br.) odbyła się także degustacja kawy oraz pokaz najnowszego sposobu jej parzenia.

Zofia Drohomirecka jest właścicielką firmy i sieci sklepów pod nazwą „Pożegnanie z Afryką”. To pierwszy specjalistyczny sklep z kawą w Polsce, który powstał w Krakowie w maju 1992 roku. Miał on przybliżyć mieszkańcom miasta bogactwo smaków kawy i pozwolić na czerpanie pełnej przyjemności z jej picia.

Byliśmy pierwsi we wprowadzaniu prawdziwej kawy na rynek polski, a nie czegoś coś się kiedyś piło i nazywało kawą i co do dziś nie odeszło w mroki przeszłości. Ale mamy jakiś wkład do tego, że coraz więcej osób rozróżnia smaki, bawi się tą kawą i ma ambicje stania się koneserami albo już się stało, bo ta kawa jest dostępna – powiedziała rozpoczynając spotkanie Zofia Drohomirecka.

Bardzo szybko okazało się, że pomysł spodobał się nie tylko krakowianom i już od grudnia 1993 państwo Drohomireccy zaczęli budować sieć w kraju sieć klepów z kawą „Pożegnanie z Afryką”. Rozwojowi firmy towarzyszyło powstanie kolekcji kawowej „Pożegnania z Afryką” obejmującej przedmioty i dokumenty firm kawowych, uratowanych od zapomnienia, pocztówki o tematyce kawiarniano-kawowej. Ta kolekcja stanowi jeden z największych zbiorów tego typu, który można oglądać odwiedzając sklepy sieci.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE