Na drogach

Trwa policyjna akcja „Boże Ciało 2014”

Trwa długi czerwcowy weekend. Policyjne działania związane ze świętem Bożego Ciała i przypadającymi po nim dniami wolnymi rozpoczęły się w środę. Akcja zakończy się w niedzielę.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Na drogach pracuje więcej policjantów, którzy sprawdzają m.in. stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowców. Jednak bezpieczeństwo na drogach przede wszystkim zależy od samych uczestników ruchu – od ich rozwagi, umiejętności przewidywania zagrożeń, szacunku dla innych użytkowników dróg.

Głównym zadaniem policjantów jest: ułatwiać ruch na skrzyżowaniach, w razie potrzeby organizować objazdy; reagować kategorycznie na przypadki wyprzedzania w zatorach. Funkcjonariusze sprawdzają, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolują także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach są obecne także radiowozy oznakowane i nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Istotnym zadaniem policjantów w czwartek, było zabezpieczenie procesji w święto Bożego Ciała.

Przed wyruszeniem w trasę zastosujmy się do kilku podstawowych zasad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:

Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Trzeba skontrolować poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.

Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.

Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.

Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE