Kultura | rozrywka | edukacja

Wieczór w czarno – białych barwach. Pokaz filmu „Ida”

6 czerwca 2014 r. Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle zorganizował projekcję filmową. Publiczność w piątkowy wieczór obejrzała na ekranie dzieło Pawła Pawlikowskiego „Ida”. Premiera filmu odbyła się w październiku 2013 roku, od tego momentu został on nagrodzony wieloma nagrodami i wciąż jest pokazywany na różnych festiwalach na całym świecie.

Fot. © Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle
Fot. © Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle

Film został zrealizowany w czarno – białej estetyce, jest bardzo ascetyczny, jeśli chodzi o filmowe środki wyrazu, a także o dialogi czy tempo akcji. W tym jednak tkwi urok dramatu. Reżyser pokazuje nam bardzo kameralną historię opowiadającą o nowicjuszce Annie, która dowiaduje się prawdy o swojej rodzinie, a także o sobie. W odkrywaniu tych tajemnic pomaga jej ciotka, również zmagająca się z demonami przeszłości. Główne postacie są ogrywane przez debiutantkę Agatę Trzebuchowską oraz Agatę Kuleszę.

Film „Ida” zdecydowanie ma swój urok, każdy kadr jest wypełniony pięknymi fotografiami, które są dopracowane w każdym detalu. Subtelne obrazy to zasługa reżysera Pawła Pawlikowskiego, który znany jest ze swojego zaangażowania w proces powstawania filmu. Skupia się on na artystycznej formie filmu, dzięki czemu później na ekranie publiczność może oglądać piękne fotografie uwiecznione w kadrach.

Mamy nadzieję, że zgromadzona publiczność mile spędziła czas w „kinie” Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

(MDK w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE