Informacje

Jasielscy winiarze budują współpracę z winiarzami znad Saary

Przedstawiciele Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy wraz z burmistrzem Czerneckim i delegacją Miasta, odwiedzili w dniach 14 – 17 lipca niemiecką Krainę Saary, gdzie nawiązali kontakt z tamtejszymi winiarzami.

Spotkanie z burmistrzem Perl Bruno Schmittem. Fot. © Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy
Spotkanie z burmistrzem Perl Bruno Schmittem.
Fot. © Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy

Wyjazd, nad którym patronat objął niemiecki Minister Ochrony Środowiska Reinhold Jost, możliwy był dzięki zaangażowaniu Hansa Bollingera, od lat zajmującego się polsko – niemieckimi kontaktami i wyjazdami, zwłaszcza dla młodzieży. Bogaty program przygotowany przez niemieckich gospodarzy obejmował między innymi spotkania z miejscowymi władzami: z Ministrem Ochrony Środowiska Reinholda Jostem oraz burmistrzem miasta Perl Bruno Schmittem, wizytę w najnowocześniejszym ośrodku edukacyjnym Niemiec Schengen-Liceum, zwiedzanie Muzeum Europy w Schengen i spotkania z miejscowymi winiarzami. Zwiedzanie winnic i dyskusje z winiarzami były nie tylko bardzo interesujące i pouczające dla jasielskich winiarzy, ale zapoczątkowały dalszą współpracę między tymi regionami.

Kraj Saary, związany geograficznie z winiarstwem moselskim, obejmuje swym obszarem około 120 hektarów winnic, położonych często na stromych stokach nad rzeką. Winorośl uprawiana była tutaj od czasów Cesarstwa Rzymskiego, o czym świadczą znalezione w regionie podczas wykopalisk pestki winogron. Obecne gospodarstwa winiarskie liczą od kilku do kilkunastu hektarów powierzchni i prowadzone są z reguły przez przedsiębiorstwa rodzinne, często od kilku pokoleń. To właśnie położenie na stokach, stosunkowo nieduża wielkość gospodarstw, podobne uwarunkowania klimatyczne oraz w części te same szczepy winorośli są elementami wspólnymi dla winiarzy z okolic Jasła i Kraju Saary i były punktem wyjścia dla spotkania i wymiany doświadczeń.

Domaine Henri Huppert w Schengen. Fot. © Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy
Domaine Henri Huppert w Schengen.
Fot. © Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy
Winnica ekologiczna Ollinger-Gelz w Perl. Fot. © Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy
Winnica ekologiczna Ollinger-Gelz w Perl.
Fot. © Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy
Winnica Ollinger-Gelz w Perl. Fot. © Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy
Winnica Ollinger-Gelz w Perl.
Fot. © Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy

Jasielscy winiarze wypytywali nie tylko o tajniki uprawy, ale poznawali technologię winifikacji, w tym również doskonałych sektów, czyli win musujących, które są wizytówką regionu. Szczególnie cenna była wizyta w winiarni Ollinger-Gelz w Perl, gdzie winogrona uprawiane są w sposób ekologiczny, co wywołało falę pytań ze strony polskich winiarzy.

Pomimo otwartości ze strony gospodarzy i chęci przekazania maksimum wiedzy, jasielskim winiarzom pozostaje nadal wiele do zobaczenia i nauczenia. Stad pomysł na zorganizowanie w niedalekiej przyszłości bardziej szczegółowego szkolenia w tamtejszych winiarniach, przyjęty entuzjastycznie przez gości z Polski.

Wizyta w Kraju Saary, doskonale zorganizowana przez gospodarzy, była bardzo pouczająca. Jej największą wartością wydaje się być jednak to, że najprawdopodobniej nie zakończy się ona jednorazowym spotkaniem, ale ma szansę przełożyć się na dłuższą współpracę nie tylko pomiędzy winiarzami, ale również miastami Jasłem i Perl.

O tym, że wino przybliża i łączy ludzi wiadomo nie do dziś, mamy nadzieję, że tym razem połączy również społeczności.

Winnica w Reinheim. Fot. © Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy
Winnica w Reinheim.
Fot. © Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy

(Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy)

SŁOWA KLUCZOWE