Informacje

Sierpniowe rocznice (zapowiedź)

1 sierpnia o godz. 20.30 pod pomnikiem Armii Krajowej (ul. Staszica – obok Urzędu Skarbowego) rozpoczną się uroczystości związane z upamiętnieniem brawurowej akcji uwolnienia więźniów (głównie żołnierzy AK więzionych przez Gestapo) z więzienia jasielskiego, która miała miejsce w nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku.

Po projekcji filmu przedstawiającego rozmowę z płk Stanisławem Kostką ps. Dąbrowa, ostatnim żyjącym uczestnikiem akcji „Pensjonat”, wyruszy Jasielski Marsz Wolności (przemarsz ulicami Jasła na Żółków trasą ucieczki więźniów z 1943 roku).

W niedzielę, 3 sierpnia, obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą w kościele oo. Franciszkanów po której nastąpi przemarsz pod pomnik AK przy ul. Staszica. Po odegraniu hymnu państwowego, okolicznościowych przemówieniach oraz złożeniu kwiatów nastąpi zakończenie uroczystości. Szczegółowy plan obchodów na plakacie.

Wzorem ubiegłych lat, dla przypomnienia oraz oddania hołdu i uczczenia pamięci uczestników i cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia na terenie miasta o godz. 17 na jedną minutę zostaną włączone syreny alarmowe.

Organizatorem uroczystości jest Burmistrz Miasta Jasła i Zarząd Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Jaśle.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE