Kultura | rozrywka | edukacja

XI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat „Trzcinica 2014” (zapowiedź)

Na plac przed drewnianym kościołem pw. św. Doroty w Trzcinicy, po roku przerwy spowodowanej kompleksową modernizacją sceny, powraca Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat. Już po raz jedenasty w najbliższą niedzielę będzie można posłuchać twórczości zespołów ludowych z Polski, Węgier, Rumunii, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy oraz Albanii. Wstęp bezpłatny.

W związku z budową obiektu koncertowo-wystawienniczego wraz z infrastrukturą towarzyszącą ubiegłoroczna edycja trzcinickiego festiwalu została przeniesiona na miejscowy stadion sportowy. Teraz obiekt jest już gotowy i nic nie stoi na przeszkodzie, aby ponownie zorganizować na nim międzynarodową imprezę folklorystyczną. Kolejny, jedenasty już festiwal organizowany pod auspicjami Gminy Jasło, Gminnego Ośrodka Kultury w Jaśle, Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcinicy oraz sołectwa Trzcinica, odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Do udziału zostały zaproszone kapele ludowe z Polski i zagranicy. Swoją twórczość zaprezentują szerokiej publiczności m.in. kapele: Karczmarze, Rymanowianie, Biała Muzyka, Torka, Rodzinna Kapela Kurasiów, Józef Tokarczyk, Tarnowcowioki, Górole z Czech, Na Drabyni z Ukrainy oraz “Mugurii Codrului” z Baita de sub Codru z Rumunii.

Będą one brały udział w konkursie o statuetkę „Karpackiego Grajka”. Muzyków oceniać będzie profesjonalna komisja, w skład której wejdą: Aleksandra Szurmiak-Bogucka (etnomuzykolog), Jolanta Danak-Gajda (etnomuzykolog), Tadeusz Łopatkiewicz (etnograf), Jerzy Dynia (etnomuzykolog) oraz Jadwiga Adamczyk (muzyk, folklorysta).

Poza konkursem będziemy mogli podziwiać występy zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy: zespołu pieśni i tańca „Jaślanie”, kapeli ludowej „Szebnianie” oraz kapeli ludowej „Trzcinicoki”. Imprezę poprowadzi Stanisław Łukaszczyk.

W pobliżu sceny zostaną przygotowane stragany z wytworami sztuki ludowej oraz tradycyjnym swojskim jadłem.

Wszystko po to, by – jak podkreślają organizatorzy wydarzenia – podtrzymywać zanikające tradycje ludowe w postaci rzemiosła, sztuki ludowej, kuchni regionalnej oraz strojach i muzyce karpackiej.

Serdecznie zapraszamy już w najbliższą niedzielę (13.07) na plac przed drewnianym kościołem św. Doroty w Trzcinicy koło Jasła. Początek o godzinie 13-stej. Wstęp bezpłatny.

Strona wydarzenia na Facebook-u: https://www.facebook.com/events/618737354900528/

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE