Kultura | rozrywka | edukacja

Jasielskie święto wina (zapowiedź)

Ponad 300 gatunków wina, 40 stanowisk branżowych, 20 producentów polskiego wina, importerzy z winami świata, warsztaty winiarskie, konkursy, dobra muzyka – tak zapowiada się jedna z największych imprez winiarskich w kraju. IX Międzynarodowe Dni Wina już za tydzień w Jaśle.

IX Międzynarodowe Dni Wina

Jak co roku

Impreza rozpocznie się tradycyjnie w ostatni wakacyjny weekend (30-31.08.2014 r.) i zakończy promowany wspólnie z Sanokiem i Krosnem blok imprez, organizowanych przez trzy kolejne soboty i niedziele, pod wspólnym hasłem „Zatrzymaj klimat lata w Podkarpackim Trójmieście”. Uroczyste rozpoczęcie imprezy nastąpi w sobotę przed godziną 11.

Międzynarodowe Dni Wina wzorem ubiegłego roku odbywać się będą w dwóch miejscach, na rynku (kiermasz rękodzieła artystycznego, teatr uliczny, emisja filmu, koncerty) oraz na Placu Bartłomieja (degustacja win połączona z prezentacją polskich regionów winiarskich, ekspozycja sprzętu winiarskiego). Dodatkowo każdy zainteresowany będzie mógł wziąć udział w warsztatach winiarskich (konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, informacje na afiszu).

Coś nowego

W tym roku na Placu Bartłomieja część winiarska podzielona będzie na dwie strefy. W pierwszej strefie, do której można wejść bez opłaty, prezentowany będzie sprzęt i akcesoria winiarskie, produkty spożywcze (sery, pieczywo, wędliny, oliwa z oliwek), wina od importerów (wina świata, m.in. z Węgier, Austrii, Bułgarii, Hiszpanii, Portugalii, USA, itd.) oraz wina z polskich winnic dostępne w sprzedaży. Oferowane będą tam degustacje płatne bezpośrednio na stoiskach.

W drugiej strefie obowiązywać będzie, jak co roku, wstęp płatny, 15 zł bilet jednorazowy i 25 zł bilet całodzienny. W ramach prezentacji winnic z różnych regionów Polski będzie możliwość skorzystania z bezpłatnej degustacji win. Nowością będą również: połączona z degustacją prezentacja win biorących udział w IV Galicyjskim Konkursie Win Galicja Vitis 2014 w Łańcucie (http://galicjavitis.pl/) oraz wystawa win biorących udział w I Konkursie Win Polskich Jasło 2014 (http://winiarzejaslo.pl/strona/i_konkurs_polskich_win_jaslo_2014). Oglądnąć będzie można także wystawę pokonkursową „Winorośl w obiektywie”.

Organizatorami IX Międzynarodowych Dni Wina są: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury i Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia. Współorganizatorami wydarzenia: „Wino i Przyjaciele” oraz Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum Pro Cultura”. Partnerem IX Międzynarodowych Dni Wina jest Polwax Parafiny Przemysłowe.

Bieżące informacje związane z organizacją MDW publikowane są na stronie internetowej dniwina.pl.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE