Na drogach

Obowiązkowe odblaski dla pieszych

W ostatnią niedzielę wakacji wejdzie w życie zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym dotycząca obowiązku stosowania przez pieszych tzw. odblasków. Zgodnie z nowelizacją każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, będzie musiał używać elementów odblaskowych.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Zmiana przepisów to efekt uchwalonej przez Sejm w lipcu 2013 r. nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ma ona na celu zmniejszenie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych.

Dotychczasowa ustawa zobowiązywała do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu wyłącznie dzieci do 15 roku życia, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Teraz ustawodawca rozszerzył ten zapis na wszystkie osoby, bez względu na wiek, chyba że poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Taki nakaz nie będzie obowiązywał również w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Nowelizacja zacznie obowiązywać od 31 sierpnia br.

Warto pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierowca czy pasażer samochodu. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność. W ciemnościach pieszy widzi światła samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu reflektorów samochodu. Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma praktycznie czasu na reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas, może zmniejszyć prędkość i bezpiecznie ominąć pieszego.

Wkrótce rozpocznie się nowy rok szkolny. Namawiamy rodziców, aby szykując wyprawkę do szkoły, pamiętali o elementach odblaskowych. Plecak, kurtka, czy odblaskowa opaska na rękę, sprawiają, że dziecko jest lepiej widoczne w świetle reflektorów, a przez to bezpieczniejsze.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE