Informacje

Po dziewięciu latach: Jasło gości rolników z całego powiatu

Po dziewięciu latach miasta Jasło zostało gospodarzem dożynek powiatowych. Rolnikom ziemi jasielskiej za ich codzienny trud wspólnie podziękowali samorządowcy: starosta Adam Kmiecik i burmistrz Andrzej Czernecki. Uroczysty charakter niedzielnych uroczystości podniosła obecność biskupa seniora księdza Kazimierza Górnego, emerytowanego Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej.

Korowód dożynkowy przeszedł z Kościoła Farnego na płytę Rynku. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Korowód dożynkowy przeszedł z Kościoła Farnego na płytę Rynku.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dożynki powiatowe corocznie odbywają się w innej gminie. Jasło po raz ostatni organizowało je w roku 2005, a więc dziewięć lat temu. Uroczystość poprzedziła msza święta w Kolegiacie Farnej, koncelebrowana przez emerytowanego biskupa Diecezji Rzeszowskiej księdza Kazimierza Górnego oraz księży proboszczów jasielskich parafii. Tuż po niej barwny korowód prowadzony przez starostów dożynkowych: Patrycję Dybowską (reprezentującą środowisko rolnicze miasta Jasła) oraz Bartłomieja Myśliwca (reprezentującego środowisko jasielskich winiarzy) przeszedł na płytę Rynku. Obrzęd dożynkowy przedstawił zespół folklorystyczny „Kaśka” z Dębowca, pod kierownictwem regionalistki Agaty Pucykowicz.

Delegacje z wieńcami dożynkowymi wystawiły wszystkie lokalne samorządy: gmina Tarnowiec (delegacja z Sądkowej), miasto i gmina Kołaczyce (delegacja z Kołaczyc), gmina Dębowiec (delegacja z Dzielca), gmina Nowy Żmigród (delegacja z Mytarki), gmina Jasło (delegacja z Bierówki), gmina Krempna (delegacja z Świątkowej Wielkiej), gmina Skołyszyn (delegacja ze Skołyszyna), gmina Osiek Jasielski (delegacja z Osieka Jasielskiego), gmina Brzyska (delegacja z Brzysk), miasto Jasło (delegacje z osiedla Sobniów, Kaczorowy i Żółków) oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej z Trzcinicy i Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.

WIEŃCE:

Rolników, przedstawicieli organizacji około rolniczych, parlamentarzystów, samorządowców, duchowieństwo oraz mieszkańców regionu biorących udział w niedzielnym święcie plonów powitał burmistrz naszego miasta Andrzej Czernecki.

Myślę, że to co dzisiaj jest na jasielskim Rynku: te wspaniałe wieńce, które są złożone z ziaren, a każdym z tych ziaren jest trud, poszanowanie dla tradycji, nawiązanie do poprzednich pokoleń. Jest także cząstką nadziei na to, że będzie dobrze, że będą dobre plony w kolejnych latach. Ogromnie cieszy, że dzisiaj w Jaśle reprezentowane są wszystkie gminy powiatu jasielskiego. Spotykamy się dzisiaj, żeby podziękować sobie nawzajem: rodzinom, środowisku i opatrzności Bożej. Za dar Waszych rąk, za owoce Waszej pracy, jakże ciężkiej i mozolnej, składamy Wam słowa najwyższego uznania. Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem. Z Waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek. Dzisiaj jesteśmy w stanie Wam za to podziękować. Niech to podziękowanie będzie znakiem, że ludzie potrafią okazywać sobie wdzięczność, bo ona jest jednym z najpiękniejszych przejawów naszych wzajemnych relacji. Niech ten bochen chleba stanie się symbolem pomyślności wszystkich mieszkańców naszego miasta i powiatu, a Państwu, dzięki którym ten chleb mamy, życzę udanego świętowania i z serca dziękuję. – powiedział.

Starosta jasielski Adam Kmiecik nawiązał w swoim wystąpieniu do 50. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Władysława Findysza. Podkreślił, że swoją posługę kapłańską sprawował przed laty w jasielskim Kościele Farnym, w którym odprawiono dzisiejszą eucharystię: „można powiedzieć, że był duszpasterzem rolników. Parafia żmigrodzka wtedy rozciągała się od Toków, po Grab, Ożenną, Olchowiec. To w przeważającej części była ludność rolnicza” – zaznaczył starosta.

Adam Kmiecik przyznał, że „dzisiaj rolnictwo w powiecie jasielskim ma zupełnie inny charakter, jednakże z przyjemnością i satysfakcją możemy powiedzieć, że nie odstajemy od innych rolników w Europie”.

Możemy się pochwalić tym, że jesteśmy zagłębiem produkcji mleka. Nie wszyscy o tym wiedzą, że codziennie duże cysterny z mlekiem, szczególnie z gminy Krempna, wywożą ten piękny polski dar do sklepów z całego Podkarpacia. Posiadamy bardzo nowoczesne gospodarstwa ogrodnicze. Nasze kwiaty z Dębowca wędrują na połowę Europy. Posiadamy doskonale wyposażone zakłady przetwórstwa. Nasze warzywa i owoce przetworzone w zakładzie Vortumnus w Skołyszynie są na półkach sklepów z prawie całego świata. Pretendujemy dzisiaj do tego, aby Jasło było stolicą polskiego winiarstwa. Pozwolę sobie jeszcze wspomnieć o profesji, która jest mi bardzo bliska, czyli pszczelarstwie. Posiadamy wielki skarb, którym jest spadź jodłowa. Jest to jeden z najbardziej cenionych miodów na świecie, a jeszcze do niedawna normy europejskie nie znajdowały nawet normy, aby pokazać jego wysoką klasę. – powiedział starosta.

Gospodarz naszego powiatu podziękował rolnikom za ich codzienny trud.

Nie ma piękniejszych słów, przynajmniej ja ich nie znajduję, aby złożyć podziękowania naszym rolnikom niż te, które wypowiedział nasz święty papież Jan Paweł II. Te słowa dzisiaj po raz kolejny pragnę powtórzyć: „oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywają chleb dla kraju, a w chwili zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. Szanowni rolnicy ziemi jasielskiej, ja również „przyłanczam” się do tych podziękowań i wyrażam swoją wdzięczność, jak również wdzięczność wszystkich mieszkańców powiatu za Wasz trud i Waszą ciężką pracę. – dodał.

Dożynkom powiatowym towarzyszyła tradycyjna impreza plenerowa pod hasłem „Lato z kulturą powiatu jasielskiego”. Na scenie zaprezentowali się mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, zespół Afera Blues Group oraz zespół Shannon.

Wydarzenie pod naszym patronatem medialnym.

_____________
FOTOGALERIA: Dożynki powiatowe 2014 w Jaśle

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE