Na drogach

Policjanci rozdawali odblaski

Wczoraj (28.08) policjanci z jasielskiej drogówki rozdawali odblaskowe kamizelki, opaski i plecaki. Podczas akcji funkcjonariusze zachęcali do noszenia elementów odblaskowych i przypominali o zmianie przepisów dotyczących ich stosowania przez pieszych. Fundatorem tych przedmiotów jest Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Fot. © Policja w Jaśle
Fot. © Policja w Jaśle

Akcja rozpoczęta wczoraj przez podkarpacką Policję ma propagować znajomość przepisu, który obowiązywał będzie od najbliższej niedzieli – według nowelizacji prawa o ruchu drogowym, od 31 sierpnia każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musi używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przepis nie obowiązuje pieszych, którzy poruszają się po chodniku lub drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Warto pamiętać o tym obowiązku – dzięki elementom odblaskowym, których używa pieszy, kierowca dostrzega go znacznie wcześniej. Na tyle wcześnie, że jest w stanie uniknąć potrącenia. Policjanci zalecają używanie odblasków także rowerzystom!

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny od 20 do 500 złotych.

Fot. © Policja w Jaśle
Fot. © Policja w Jaśle

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE