Na drogach

Nie dajmy się okraść

Po wizycie nieznajomych, dwaj starsi mieszkańcy Jasła stracili swoje oszczędności. Pokrzywdzeni zaufali obcym kobietom i wpuścili je do swoich domów. Policja przestrzega przed tym zagrożeniem. Pamiętajmy, że złodzieje wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Mają jeden cel – wejść do mieszkania i okraść.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W ostatnim czasie policjanci otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące kradzieży mieszkaniowej na terenie Jasła. W pierwszym przypadku do drzwi mieszkania 73-letniego mężczyzny zapukała nieznajoma. Kobieta poinformował gospodarza, że mieszkającej piętro wyżej sąsiadce chce zwrócić pieniądze, ale jej nie zastała. Następnie poprosiła o rozmienienie 200 zł, po czym, chcąc przekazać wiadomość dla sąsiadki, zwróciła się z prośbą o długopis i kartkę papieru. Oświadczyła również, że nie umie dobrze pisać w języku polskim, prosząc pokrzywdzonego o napisanie wiadomości. W tym czasie do mieszkania weszła koleżanka nieznajomej, która pod pretekstem skorzystania z łazienki przeszukała pomieszczenia. Po wyjściu kobiet, okazało się, że ich wizytę mężczyzna przypłacił stratą swoich oszczędności.

Złodziejki odwiedziły również 87-letniego mieszkańca Jasła. Tym razem „nieobecna” sąsiadka pokrzywdzonego miała od nieznajomej otrzymać prześcieradło. W trakcie prezentacji towaru i pisania wiadomości dla sąsiadki, kobieta odwróciła uwagę starszego pana. W tym czasie prawdopodobnie druga z kobiet niezauważenie weszła do mieszkania i ukradła znalezione pieniądze.

Policja przestrzega przed tym zagrożeniem. Rozmawiajmy z naszymi bliskimi, jak i sąsiadami, którzy są ludźmi w podeszłym wieku, że to oni są najczęściej narażeni na działania oszustów oraz złodziei mieszkaniowych. Właśnie starszych ludzi, którzy mieszkają samotnie wybierają oni na swoje ofiary. Starają się wzbudzić zaufanie gospodarzy i próbują przede wszystkim wejść do mieszkania, a kiedy już zostaną wpuszczeni inscenizują różne sytuacje, by odwrócić uwagę domowników po to, aby spenetrować mieszkanie i dokonać kradzieży.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE