Kultura | rozrywka | edukacja

Opowiadać świat szczegółem – spotkanie z autorką „Papuszy” (zapowiedź)

W ramach Literackich spotkań IX Festiwalu Poezji i Prozy, gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle będzie Angelika Kuźniak, autorka opowieści reporterskich „Marlene” i „Papusza”. Spotkanie autorskie odbędzie się 29 września 2014 r. o godz. 17.00 w Czytelni Głównej MBP w Jaśle.

Publiczności znana jest przede wszystkim dzięki niezwykłym portretom: Marleny Dietrich i Bronisławy Wajs. Opowieść „Marlene” (2009) nie odwołuje się do „pięknej” strony życia Dietrich. To opowieść o tragicznym życiu oraz niemedialnym, nieeleganckim i bezlitośnie prozaicznym upadku. Autorka przedstawia kobietę, która przez całe życie walczyła – o różnie rozumiane – przetrwanie.

„Papusza” (2013) to opowieści o cygańskiej poetce. Autorka dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzuciły nowe światło na los tytułowej bohaterki – Bronisławy Wajs, po cygańsku zwanej Papuszą, czyli lalką. Pamiętnik poetki, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma.

Angelika Kuźniak – polska reporterka, od 2000 roku współpracuje z Gazetą Wyborczą, publikuje głównie w magazynie reporterów Duży Format. Trzykrotnie została uhonorowana nagrodą Grand Press. Jej wywiad z Hertą Müller, opublikowany w Dużym Formacie, przyniósł jej Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad 2009 roku. W listopadzie 2014 r. nakładem wydawnictwa „Znak” ukaże się nowa książka Angeliki Kuźniak napisana wspólnie z Eweliną Karpacz-Oboładze „Czarny Anioł. O Ewie Demarczyk”, opowieść o wielkiej artystce, która zamilkła na własne życzenie.

(MBP w Jaśle)

Back to top button