Informacje

Pijani kierowcy wiozą śmierć, także w powiecie jasielskim! Przeciwstawiamy się temu

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaśle włączyła się w ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem „Pijani kierowcy zabijają – powstrzymaj pijanego kierowcę”. O skutkach wsiadania za kierownicę pojazdów mechanicznych po alkoholu mówiono w poniedziałek podczas konferencji podsumowującej dotychczasowe działania profilaktyczno-edukacyjne zrealizowane na poziomie lokalnym.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Koordynatorem programu w powiecie jasielskim został Józef Biernacki, członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, który w swojej działalności statutowej na co dzień zajmuje się profilaktyką bezpieczeństwa ruchu drogowego. Organizatorzy przedsięwzięcia mówią stanowcze NIE! dla siadających za kierownicą pod wpływem alkoholu.

Burmistrz Miasta Jasła oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przystąpili do programu „Pijani kierowcy zabijają – powstrzymaj pijanego kierowcę”. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych realizuje działania z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi, a zarazem nietrzeźwości uczestników ruchu drogowego. Podejmuje działania poprzez edukację wspólnie z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej, mającej na celu ograniczenie zjawiska nietrzeźwości uczestników ruchu drogowego, zmierzające tym samym do zmniejszenia zagrożenia na naszych drogach. – powiedział.

W mediach ogólnopolskich codziennie pełno relacji obrazujących skutki tragicznych wypadków drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących. Józef Biernacki podaje przykłady tylko z pierwszego półrocza bieżącego roku: 1 stycznia Kamień Pomorski – potrącenie pieszych spacerujących chodnikiem przez samochód osobowy (6 ofiar), 1 lutego Zdroisko koło Gorzowa Wielkopolskiego – zderzenie czołowe dwóch samochodów osobowych (3 ofiary), 3 lutego Skawa – pijany kierowca potrąca idącą poboczem kobietę, która szła z dwójką małych dzieci (1 ofiara), 13 kwietnia Klamry pod Chełmnem – samochód z nastolatkami uderza w przydrożne drzewo (7 ofiar), 26 kwietnia Zastawie koło Łukowa – samochód osobowy potrąca dwie dziewczynki i potem ucieka pieszo z miejsca wypadku (2 ofiary), 18 maja Strzałków pod Radomskiem – samochód osobowy wjeżdża w dwóch nastolatków (2 ofiary).

Obrazki funkcjonariuszy zatrzymujących do kontroli nietrzeźwych kierujących to niestety częsty krajobraz również na drogach powiatu jasielskiego. W latach 2012-2013 oraz pierwszych ośmiu miesiącach bieżącego roku ofiarami pijaków za kierownicą było sześć osób.

W 2012 roku nietrzeźwy kierowca był sprawcą najtragiczniejszego wypadku, w którym zginęły dwie osoby, a dwie ranne. W roku następnym kierowcy pod wpływem alkoholu byli sprawcami dziewięciu wypadków, w których trzy osoby poniosły śmierć, a piętnaście doznało poważnych obrażeń. Natomiast w ciągu ośmiu miesięcy bieżącego roku nietrzeźwi kierujący spowodowali kolejne trzy wypadki, których skutkiem była śmierć jednej osoby, a trzy zostały ranne. W minionym roku policjanci na drogach powiatu jasielskiego zatrzymali ponad pół tysiąca nietrzeźwych kierujących. W 2014 roku dotychczas funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu już blisko 440 osób. To są powody, dla których powinniśmy informować Policję o kierujących pojazdami nietrzeźwych osobach. Im jest ich mniej, tym bezpieczniej i większa szansa, że my i nasi bliscy bezpiecznie dotrzemy do celu. – mówi kom. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

13 lipca 2013 roku, Jareniówka w gminie Jasło: pijany kierowca uderza w betonowy przepust. Jeden z pasażerów zmarł po przewiezieniu do szpitala. Z lżejszymi obrażeniami trafili tam też kierowca i drugi pasażer. Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
13 lipca 2013 roku, Jareniówka w gminie Jasło: pijany kierowca uderza w betonowy przepust. Jeden z pasażerów zmarł po przewiezieniu do szpitala. Z lżejszymi obrażeniami trafili tam też kierowca i drugi pasażer.
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Józef Biernacki przypomina, że w Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy nie może przekraczać 0,2 promila.

Prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Obecność alkoholu w organizmie określa się na podstawie jego poziomu we krwi i podaje się w promilach. Promil to ilość gramów etohu w jednym litrze krwi. Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 miligrama alkoholu na 1 decymetr sześcienny. Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu lub obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 miligrama alkoholu na 1 decymetr sześcienny. Wiele osób dopiero za kierownicą dowiaduje się co to jest promil jak zostaje dokonana kontrola. Urządzenie się nie myli. – wyjaśnia.

Jak zaznacza, polskie przepisy prawne nakładają poważne restrykcje za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i skutki wynikające z prowadzenia pojazdów mechanicznych „na podwójnym gazie”.

Policja na Podkarpaciu prowadzi szereg akcji mających na celu eliminowanie z ruchu pijanych kierowców. – Prowadzimy szereg działań mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach województwa podkarpackiego. Skierowane były wobec kierujących, którzy spożyli alkohol lub inne środki podobnie działające do alkoholu. Te działania to przede wszystkim „Trzeźwy poranek”, „Trzeźwe popołudnie”, „Trzeźwy autobus”, „Alkohol i narkotyki”, jak też „Dzień bezpiecznego kierowcy”. Są to działania np. na drogach dojazdowych bardzo wcześnie rano. Wszyscy po kolei są badani. – mówi Waldemar Pieniowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Niezmiernie przydatne okazują się kampanie społeczne realizowane przez podmioty zewnętrzne współpracujące z policjantami „drogówki” na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jedną z takich akcji jest właśnie ta realizowana przez MKRPA pod hasłem „Pijani kierowcy zabijają – powstrzymaj pijanego kierowcę”.

Pierwsze działania w jej ramach odbyły się 25 sierpnia (piątek) w okolicy skrzyżowania ulic: Marszałka Józefa Piłsudskiego (ciąg biegnącej przez nasze miasto drogi krajowej nr 28) i Przemysłowej. Tego dnia obchodzony był Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy, w trakcie którego policjanci wespół z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Państwową Strażą Pożarną, Strażą Miejską, Inspekcją Transportu Drogowego, Jasielskim Klubem Motorowym i Ratownictwa Drogowego oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Krośnie, wyjątkowo pouczali kierowców i pasażerów, którzy „zapomnieli” zapiąć pasy bezpieczeństwa.

Policjanci zatrzymywali na czerwonym świetle tych, którzy mieli niezapięte pasy bezpieczeństwa. Takie osoby musiały zjechać na parking, odsłuchać prelekcję i usiąść w symulatorze zderzeniowym. Otrzymali także materiały z Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Był też fantom, na którym symulowano zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Z kolei ksiądz rozdawał obrazki z wizerunkiem świętego Krzysztofa, ponieważ akcja zbiegła się w czasie z dniem patrona kierowców. Chcemy, aby podobna akcja odbyła się w Jaśle również w przyszłym roku. – opowiada Józef Biernacki.

Dzień później Biernacki przeprowadził pogadankę oraz rozdał materiały załogom uczestniczącym w Zlocie Samochodów Terenowych 4×4, który odbywał się na terenie gminy Osiek Jasielski.

20140922-006

20140922-007

20140922-008

Dzisiaj z kolei czas na pierwsze podsumowania programu. W trakcie konferencji, której gospodarzem był Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Józef Biernacki przedstawił filmy promujące kampanię. Rozdał też ulotki informacyjne, które mają trafić do wszystkich jasielskich szkół.

Włączając się intensywnie w działania profilaktyczne związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, samorząd miasta zakupił tester AlcoBlow, który trafi na wyposażenie Wydziału Prewencji jasielskiej Policji. Środki te zostały wyasygnowane z puli przeznaczonej w tegorocznym budżecie na działania związane z przeciwdziałaniem alkoholizmowi.

Urządzenie warte około 1200 złotych przekazał zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle mł. insp. Henryka Kmiecika w imieniu Burmistrza Jasła sekretarz miasta Paweł Rzońca.

20140922-009

20140922-010

AlcoBlow pozwala nam na to, że nie trzeba długo czekać na wyniki tylko jak jest stwierdzone to kolejny policjant bierze kierowcę do radiowozu i przeprowadza badanie, gdzie wykazany jest wynik lub jedzie do szpitala na pobranie krwi. Natomiast tym urządzeniem można bardzo szybko przebadać dużo osób. Są oczywiście sytuacje, że ludzie objeżdżają nas. To osoby, którym się „udało”. Tym razem się „udało”, bo następnym mogą skończyć tragicznie. – powiedział Waldemar Pieniowski.

Na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym na terenie województwa podkarpackiego w 2013 roku wynika, że w naszym regionie doszło łącznie do 35 847 wypadków, w których 3 358 osób poniosło śmierć, a kolejnych 44 066 odniosło obrażenia ciała skutkujące rozstrojem zdrowia powyżej siedmiu dni. Ponadto policjanci odnotowali w sumie 356 506 kolizji. Co siódmy wypadek na Podkarpaciu powodowali w ubiegłym roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego. W 262 tego rodzaju zdarzeń zginęło 28 osób, a 396 zostało poszkodowanych.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE