Informacje

Trzcinica: obelisk ku pamięci generała Hallera

W Trzcinicy odsłonięto dzisiaj obelisk upamiętniający stulecie pobytu i formowania Legionów Polskich przez generała Józefa Hallera oraz jego bohaterskich żołnierzy pochodzących z terenu powiatu jasielskiego. Głaz wraz z okolicznościową inskrypcją, który stanął na terenie miejscowej szkoły średniej, poświęcił biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały. W hołdzie generałowi broni Wojska Polskiego Józefowi Hallerowi Dowódcy Legionu Wschodniego – II Brygady Legionów Błękitnej Armii, Bohaterowi walk o niepodległość Ojczyzny, Jego żołnierzom z Trzcinicy i Powiatu Jasielskiego w 100 rocznicę czynu niepodległościowego 1914-2014 Gmina Jasło, Powiat Jasielski, Społeczność Zespołu Szkół w Trzcinicy, Stowarzyszenie Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy” – brzmi napis na kamiennym obelisku, który stanął przy wejściu do budynku Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy.

Inskrypcję przyozdabia Orzeł legionowy autorstwa Stanisława Świerzowskiego. Przy pomniku, którego uroczystego odsłonięcia dokonali: generał dywizji Fryderyk Czekaj, poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca, starosta jasielski Adam Kmiecik, wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz oraz przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy Stanisław Mlicki, wartę honorową zaciągnęli żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Poświęcenia obelisku, u podnóża którego zostały złożone symboliczne wiązanki kwiatów, dokonał Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej ksiądz biskup Jan Wątroba.

Teren wokół obiektu został zagospodarowany według projektu architektonicznego Andrzeja Gawlewicza.

Uroczystość uświetniła Wojskowa Asysta Honorowa 21 Batalionu Dowodzenia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, Orkiestra Wojskowa Garnizonu Rzeszów oraz poczty sztandarowe: Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle, Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcinicy, Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Rzeszowie, Zespołu Szkół w Trzcinicy, Szkoły Podstawowej w Trzcinicy, Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, Związku Harcerstwa Polskiego, Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych im. gen. Hallera w Jaśle oraz II Liceum Ogólnokształcącego.

Dowódcą uroczystości, w trakcie których została wciągnięta na maszt biało-czerwona flaga, oddano trzykrotnie salwę honorową oraz odczytano Apel Pamięci, był kapitan Bogusław Antas z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle.

Dzisiejsza uroczystość patriotyczno-religijna świadczy o tym, że pamiętamy o tych, którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce, abyśmy nie doświadczali wojen. Należę akurat do tego pokolenia, które nie doświadczyło wojny i aby wszystkie nasze pokolenia nigdy tej wojny nie doświadczały. Chcę również zwrócić uwagę na to, że dawniej patriotyzm odbierany był jako heroizm. Oczywiście to było ceną wolności. Dzisiaj kiedy mamy wolną Polskę to patriotyzmem jest przede wszystkim angażowanie się w sprawy społeczne, w sprawy środowiska, w sprawy gminy, powiatu, województwa, kraju. Myślę, że to angażowanie powinniśmy wyrażać poprzez aktywny udział w wyborach. Kiedy przychodzą wybory powinniśmy decydować o tym, kto gdzie powinien nas reprezentować. – powiedział Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.

Starosta jasielski w swoim wystąpieniu podkreślił, że dzisiejsze odsłonięcie pamiątkowego obelisku oraz uroczystości z tym związane ma na celu uświadomić młodemu pokoleniu, że o taką Polskę walczyli i ginęli nasi przodkowie.

Po II wojnie światowej kiedy wszystkie narody potępiły działania wojenne, terror, przemoc wydawało się, że będzie nam dane żyć już w swobodnym świecie. Dzisiaj niewielu z nas jest w stanie zliczyć miejsc na ziemi, w których toczą się działania zbrojne. Ale nie szukając daleko – Europa – kolebka cywilizacji światowej, zwana „starym kontynentem”, po II wojnie światowej przypomniała nam o działaniach zbrojnych chociażby na Bałkanach, Sarajewie i dzisiaj wspominana Ukraina. Wiem, że nie mamy delegacji do tego, żeby porównywać te działania z II wojną światową, ale taki sam był ból matki, która traciła syna na frontach II wojny światowej jak ból matki tracącej swojego syna w Sarajewie czy dzisiaj na Ukrainie. Dlatego naszym obowiązkiem jest, abyśmy pokazywali i dawali przykład młodemu pokoleniu nie tylko w mówieniu o patriotyzmie, ale poprzez własne czyny i działania pokazywali, że to my budujemy teraźniejszość i przyszłość. Poprzez to, jakie wartości zaszczepimy w młodym pokoleniu, tak będzie kształtowała się przyszłość naszej Ojczyzny. Naszym obowiązkiem jest, abyśmy dzisiaj nauczyli młode pokolenie dyskusji i kompromisu, abyśmy już nigdy nie musieli używać argumentu siły, ale żebyśmy zawsze wszelkie problemy i konflikty rozwiązywali siłą argumentów. – powiedział Adam Kmiecik.

W budynku Zespołu Szkół zorganizowano wystawę poświęconą generałowi Józefowi Hallerowi, a z okolicznościową prelekcją wystąpił historyk z jasielskiego Muzeum Regionalnego Mariusz Świątek.

Szczegóły w naszej relacji audio:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE