Informacje

Bezpłatne badania: cytologia i mammografia

W wybranych jasielskich placówkach opieki zdrowotnej realizowane są bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne w ramach programów profilaktyki nowotworowej. Nowotwory złośliwe piersi oraz szyjki macicy są najczęstszymi nowotworami u kobiet. Zachęcamy mieszkanki Jasła do korzystania z badań – rak wykryty we wczesnej fazie rozwoju może być całkowicie uleczalny!

baner-badam-sie

Cytologia ratuje życie! Nie zwlekaj – przyjdź na badanie!

Jeśli jesteś w wieku 25 – 59 lat i nie miałaś wykonywanej cytologii w ramach NFZ w ciągu ostatnich 3 lat zgłoś na bezpłatne badanie cytologiczne w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Cytologia zwana również Pop-testem polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych specjalną szczoteczką z szyjki macicy. Dzięki niej można zdiagnozować nawet niewielkie nieprawidłowości zachodzące w szyjce macicy. Dlatego tak ważne jest, by każda kobieta pamiętała o wykonywaniu tego badania regularnie. Zmiany przedrakowe szyjki macicy można całkowicie wyleczyć. Co roku około 3 500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Oznacza to, że z 10 kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce ten nowotwór, 5 umiera. Część z nich nigdy nie wykonywała cytologii. Jedyny sposób na zmianę tych statystyk to regularne badania! Nie bagatelizujmy zdrowia, pamiętajmy o systematycznych badaniach!

CYTOLOGIA

Adresy ośrodków w Jaśle realizujących program profilaktyki raka szyjki macicy – BADANIA BEZPŁATNE – zapisy według rejestracji telefonicznej:

Nazwa świadczeniodawcy

Adres

telefon

NZOZ Centrum Zdrowia
Dr Mastej

Jasło ul. Staszica 17 A tel. 13 44 38 008
NZOZ KEMED Sp. z o. o. Jasło ul. Mickiewicza 108 C tel. 13 49 14 960
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Gemini” Jasło ul. Baczyńskiego 15 tel. 13 44 50 150 lub
13 44 50 151
Szpital Specjalistyczny
w Jaśle
Jasło ul. Szopena 38 tel. 13 44 64 273

Mammografia ratuje życie!

Jeśli jesteś w wieku 50 – 69 lat i w ciągu ostatnich dwóch lat nie miałaś wykonywanej mammografii w ramach NFZ zgłoś się na bezpłatne badanie mammograficzne organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Jest to szybkie, nieinwazyjne badanie. Rak piersi jest drugą przyczyną zgonów w Polsce. Rocznie 14 000 kobiet dowiaduje się, że ma nowotwór, z czego 5 000 umiera. Część z nich nigdy nie wykonywała badań mammograficznych. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju rak piersi może być w większości przypadków całkowicie uleczalny. Zaleca się regularne wykonywanie mammografii raz na dwa lata.

MAMMOGRAFIA

ADRES ośrodka w Jaśle realizującego program profilaktyki raka piersi – badania bezpłatne – zapisy według rejestracji telefonicznej:

Nazwa świadczeniodawcy

Adres

telefon

Szpital Specjalistyczny w Jaśle

Jasło ul. Lwowska 22 Tel. 13 44 377 01

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE