Kultura | rozrywka | edukacja

Dziecięco-młodzieżowe wrażenia festiwalowe w MBP w Jaśle

Kolorowo, książkowo, filmowo i językowo zapisały się w pamięci młodych jaślan atrakcje, jakie przygotowano dla nich podczas tegorocznego IX Festiwalu Poezji i Prozy, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. Od 19 do 27 września uczestnicy festiwalowych wydarzeń wzięli udział w spotkaniach autorskich, warsztatach i familijnych projekcjach filmowych.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

O krasnoludkach, pamiętnikach i kocich historiach opowiedziała najmłodszym autorka książek dla dzieci – Melania Kapelusz, dzięki czemu w bibliotece aż zaroiło się od wesołych skrzatów, kotów z charakterem i świerszczyków. Dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się tytułowemu bohaterowi popularnego magazynu dla dzieci – pluszowemu świerszczykowi i porozmawiać o pamiętniku Świerszczyka, ukazującym na łamach pisma i tworzonym od lat przez Melanię Kapelusz.

Dlaczego czasem warto pomrugać i przekonać się, że nieustannie w sposób wizualny doświadczamy świata i tego, co nas otacza? Odpowiedź znaleźli uczestnicy warsztatów „Wrażliwi na czytanie”. Podczas wspólnej pracy warsztatowej dzieci przekonały się czym jest fenomen widzenia, doświadczyły zjawiska światłoczułości w swoim najbliższym otoczeniu i wspólnie z prowadzącym prześledziły jak rozwijała się fotografia i kinematografia. Pomocą w doświadczaniu blasków świata było działanie, dzięki czemu młodym konstruktorom udało się: zbudować projektory otworkowe, wykonać widokówki, które po podświetleniu pokazują dodatkowy ukryty obraz, sprawdzić w rysowaniu portretów z wykorzystaniem camera lucida, przekonać jak działa zoetrop, eksperymentować z papierem fotograficznym reagującym na światło i dowiedzieć się jak powstaje film, dzięki kompozycji własnych narracji i obrazów. Warsztaty poprowadził absolwent ASP w Poznaniu, animator kultury, nauczyciel i artedukator – Paweł Kula ze Szczecina.

Perypetie Mikołajka, znanego i lubianego bohatera książek René Goscinnego oraz podbijająca serca najmłodszych historia siostrzanej miłości Anny i Elsy z „Krainy Lodu” rozbawiły, zadziwiły i poruszyły dzieci i rodziców podczas familijnych projekcji filmów animowanych.

Mali widzowie przenieśli się do zimowego królestwa Arendelle. Towarzyszyli Annie w poszukiwaniu jej zaginionej siostry Elsy, powstrzymali srogą zimę i doświadczyli, jak mocna jest siostrzana miłość. Wraz z zawadiackim i pełnym humoru Mikołajkiem przeżyli mnóstwo ciekawych perypetii. Poznali jego szalonych rówieśników i przekonali się jak rozwikłać kłopoty tytułowego bohatera.

O tym, jak „Dobrze po-wiedzieć” dowiedziała się młodzież podczas warsztatów językowych prowadzonych przez dr Barbarę Sokołowską. Mierząc się z językowymi niuansami i zagadkami gimnazjaliści odnajdywali znaczenia związków frazeologicznych, szukali nacechowanych ekspresyjnie odpowiedników często używanych wyrazów, porównywali style mówienia. Przekonali się także, że często nasze ciało i gesty mówią za nas, a najwięcej emocji w komunikacji zdradzają… stopy.

Wydarzenia odbyły się w ramach IX Festiwalu Poezji i Prozy. Partnerami IX Festiwalu Poezji i Prozy byli: Jasielski Dom Kultury i Klub Inicjatyw Artystycznych „Wschód”.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE