Kultura | rozrywka | edukacja

Od operetki do musicalu (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza na koncert Niny Nowak, solistki Teatru Wielkiego Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Podczas koncertu w Jaśle usłyszymy m.in. „Walc Barbary” z filmu „Noce i dnie”, „Where do I begin” z filmu „Love story”, „Memory” z musicalu „Cats”, „Somewhere” z musicalu „West Side Story”, „Co się dzieje, oszaleję” z operetki „Księżniczka Czardasza” czy „Don’t cry for me Argentina” z musicalu „Evita”. Artystka wystąpi w Jaśle 29 października br., o godz. 18.00. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w sekretariacie JDK.

Nina Nowak, jedna z czołowych i najwybitniejszych polskich śpiewaczek młodego pokolenia w wieku czterech lat rozpoczęła naukę w klasie fortepianu prof. Jarosławy Popowskiej ze Lwowa. Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. A. Maławskiego w Przemyślu ukończyła z wyróżnieniem z dwoma dyplomami – klasy fortepianu i organów, uzyskując nagrodę specjalną Ministra Kultury i Sztuki. Studia na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach ukończyła z wyróżnieniem. Następnie wyjechała do USA, gdzie w 1998 r. wygrała prestiżowe stypendium wokalne ufundowane przez NASA w Teksasie na Uniwersytecie w Houston. Zajęła również I miejsce w konkursie piękności Miss Polonia na kontynencie Amerykańskim wśród Polonii Amerykańskiej w Chicago oraz I miejsce w kategorii Miss Europa w New York.

W 1999 roku rozpoczęła współpracę z Houston Chamber Orchestra, Houston Symphony Orchestra oraz Dallas Symphony Orchestra. Nina Nowak koncertuje z największymi orkiestrami symfonicznymi na świecie od Ameryki po daleką Azję, śpiewając muzykę klasyczną, filmową, rozrywkową i musical. W Polsce artystka występuje z wieloma prestiżowymi orkiestrami pod batutą takich dyrygentów jak: Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Mirosław Błaszczyk, Sławomir Chrzanowski, Tadeusz Serafin i wielu innych.

Wykonuje msze, pasje i kantaty, m.in. Bacha, Pergolesiego, Scarlattiego, Monteverdiego, Vivaldiego, Haendla, Haydna, Mozarta, Dvoraka, Szymanowskiego, Prokofiewa, Ravela oraz Verdiego.

W lipcu 2002 roku Nina Nowak otrzymała nagrodę specjalną od Texas Union JBM za najpiękniejsze wykonanie przebojów musicalowych (Evita, West Side Story, Jesus Christ Superstar, Cats) z Houston Symphony Orchestra na International Broadway Musicals Festival w Los Angeles.
 
ONZ wyróżniło ją także nagrodą specjalną za charytatywną działalność na rzecz głodujących krajów Afryki, które regularnie odwiedza i wspiera oraz na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie.

7 czerwca 2012 roku zaśpiewała na wielkiej Gali UEFA EURO 2012 otwarcia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej na Zamku Królewskim w Warszawie oraz na otwarciu  Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej na Stadionie Narodowym w Warszawie.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE