Kultura | rozrywka | edukacja

Za nami jasielski festiwal literacki!

Dobiegł końca zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle po raz dziewiąty Festiwal Poezji i Prozy. W programie znalazły się m.in. spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i młodzieży, projekcje filmowe, koncert piosenki poetyckiej. Wstęp na wszystkie imprezy w ramach festiwalu był bezpłatny.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

W trakcie jasielskiego festiwalu literackiego pobiliśmy rekord we wspólnym czytaniu! 30 września 2014 r. 724 jaślan na pół godziny zatopiło się w lekturze, bijąc tym samy rekord warszawskiego Big Book Festivalu! Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania, wśród czytających znaleźli się przedstawiciele władz lokalnych, dyrektorzy i przedstawiciele instytucji kultury, duchowni, strażacy, policjanci, członkowie klubów, a przede wszystkim dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie jasielskich szkół oraz wielu jaślan, którym bliskiej jest czytanie. Na dany znak wszyscy zaczytali się w ulubionych i ważnych dla siebie książkach. Najmłodszą uczestniczką wydarzenia była półroczna Alinka Dybaś, której mama czytała „Tosię”.  Na zakończenie prof. dr. hab. Kazimierz Ożóg opowiedział o polszczyźnie starszej i najmłodszej. Widok czytającego człowieka jest piękny – powiedział – bo jest w nim pasja poznawania, bycia ze sobą i z drugim człowiekiem.

W ramach Festiwalu odbyło się niecodzienne spotkanie z młodą literaturą i sztuką. O „otwieraniu” poezji, poszukiwaniu języka i eksperymentowaniu na polu twórczości literackiej rozmawiali goście festiwalowego spotkania – poeci Kamil Brewiński i Albert Kociuba oraz beatboxer Józek Piątkiewicz. Była to okazją poznania warsztatu poetyckiego oraz dotychczasowej twórczości młodych poetów. Józef Piątkiewicz opowiedział o powiązaniach między poezją a beatboxem, oraz przedstawił własne interpretacje wybranych utworów młodych poetów.

Po raz drugi odbył się Turniej Jednego Wiersza. Miłą niespodzianką była różnorodność wiekowa uczestników. Laureatami konkursu zostali: Olga Wardęga (I miejsce) II miejsce – Hubert Syzdek (II miejsce) oraz Zbigniew Pora i Anna Skiba ( III miejsce ex aequo). Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił jasielski bard – Mateusz Nocek.

Gościem jednego z festiwalowych wieczorów był Stanisław Dłuski, poeta i krytyk literacki. Dłuski nie jest poetą miasta, a swoją twórczość sytuuje w kanonie twórców ziemi. Obca jest mu też estetyka neolingwistów. Wciąż polemizuje z mitem romantycznego poety. Głosi w poezji powrót do źródeł i tradycyjnych wartości.

Jedną z atrakcji Festiwalu był występ wywodzącego się z Jasła zespołu Kremlowskie Kuranty. Piękne melodie, łatwo wpadające w ucho. Mądre teksty, ubierające współczesność w poetycki kostium. Niespodzianką było wykonanie tekstu A. Puszkina „Buria” w ostrej, punkowej aranżacji. Leśmian, Poświatowska – zabrzmieli w nowych, zaskakujących stylizacjach.

Festiwal zakończyły spotkania z Angeliką Kuźniak i Ziemowitem Szczerkiem, młodymi dziennikarzami, reprezentantami nowego reportażu literackiego. Angelika Kuźniak jest kojarzona głównie z książką „Papusza”. Drukowała w Dużym Formacie współpracując z Małgorzatą Szejnert. Podstawą jej warsztatu jest szczegół, który buduje bliskość, a rzetelność i dokładność usprawiedliwiają nawet „szuranie” nogami. Ziemowit Szczerek, laureat Paszportu Polityki za rok 2013 w kategorii literatura. Lubię literaturę podróżniczą. Zachwycam się innością i to jest wspaniałe w podróżach. U podstaw napisania książki „Przyjdzie Mordor i nas zje”, leżała „chęć poszukiwania prawdziwego Wschodu z naszej perspektywy”. Ważna dla niego jest estetyka otoczenia, a w powieści to właśnie przestrzeń jest tłem.

Dla miłośników literackich adaptacji odbyła się projekcja kontrowersyjnego filmu „Pod Mocnym Aniołem”, wielka ekranizacja książki Jerzego Pilcha pod tym samym tytułem.

Relacje ze wszystkich imprez festiwalowych są dostępne na stronie www.mbp.jaslo.pl.

Partnerami IX Festiwalu Poezji i Prozy byli: Jasielski Dom Kultury i Klub Inicjatyw Artystycznych „Wschód”.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE