Informacje

Europoseł PiS Tomasz Poręba: wygramy te wybory dla Podkarpacia

„To bardzo dobra kandydatura, osoba doświadczona, która ma wizję rozwoju tego miasta” – mówi podkarpacki europoseł Tomasz Poręba o kandydacie Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Jasła Ryszardzie Pabianie. Dzisiaj osobiście poparł jego osobę w starciu o najważniejsze stanowisko w naszym mieście.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR (x4)
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR (x4)

Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba udzielił dzisiaj w Jaśle poparcia kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości ubiegającemu się o fotel gospodarza miasta Ryszardowi Pabianowi.

Jest to bardzo dobra kandydatura, osoba doświadczona, która ma wizję rozwoju tego miasta, która pracowała zarówno w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego jak i była zastępcą burmistrza. Krótko mówiąc, jest gwarantem tego, że miasto przyspieszy. Mieszkańcy miasta zostaną pozytywnie zaskoczeni przez propozycje, które chce im przekazać. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że bardzo sobie cenię współpracę z panem Ryszardem w przeszłości. Jesteśmy w stałym kontakcie w różnych sprawach, również jeśli chodzi o szeroko rozumiane aspekty pozyskiwania środków europejskich. Liczę, że jak pan zostanie burmistrzem, to będziemy tą współpracę kontynuować. Miasto potrzebuje nowych wyzwań, potrzebuje zwiększenia dostępności komunikacyjnej, nowej obwodnicy, otworzenia się na północ poprzez drogę S19. Potrzebuje tego, o czym Prawo i Sprawiedliwość mówi w wielu miejscach, czyli odbudowy przemysłu. Wiemy co się stało z Pektowinem, wiemy co się dzieje z innymi dużymi przedsiębiorstwami. Krótko mówiąc, nasz kandydat na burmistrza Ryszard Pabian te wszystkie sprawy będzie chciał na nowo podjąć i zrobić wszystko, by zapobiec tym problemom. Życzę powodzenia. – powiedział.

Kampania Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu przed listopadowymi wyborami samorządowymi trwa już od kilku tygodni. W powiecie jasielskim do tej pory toczyła się jedynie w terenie poprzez bilboardy i plakaty reklamowe. Kandydaci chętnie promują się także w sieci – na okres przedwyborczy utworzyli swoje oficjalne strony internetowe oraz profile na popularnych portalach społecznościowych. Przedwczoraj partia zorganizowała konwencję wyborczą, podczas której zaprezentowała kandydatów do poszczególnych szczebli lokalnego samorządu, a także swój autorski program wyborczy.

Oceniam ją bardzo wysoko. Rozpoczęliśmy ją kilka tygodni temu od prezentacji naszych kandydatów nie tylko w Rzeszowie, ale również w innych miejscach. Potem w kolejnych miastach odbywały, odbywają się i będą się odbywać konwencje wyborcze, podczas których będziemy mówić nie tylko o osobach, które rekomendujemy jako Prawo i Sprawiedliwość, ale będziemy mówić przede wszystkim o programie dla Podkarpacia, który chcemy realizować jeżeli wygramy wybory na poziomie Sejmiku Województwa i konkretnych miastach takich jak Jasło. Osobiście jestem z tej kampanii bardzo zadowolony. Jesteśmy najbardziej aktywną partią jeśli chodzi o kampanię wyborczą w tych wyborach samorządowych. Zarówno jeśli chodzi o kandydatów na prezydentów, burmistrzów miast, jak i radnych. Te konwencje odbywają się właściwie wszędzie. Są dobrze odbierane, są na nich bardzo duże grupy ludzi. Ludzi, którzy chcą się dowiedzieć więcej na temat programu Prawa i Sprawiedliwości. Jestem przekonany, że to przełoży się na wynik wyborczy.

Poręba uważa, że jego partia wygra listopadowe wybory i będzie mogła objąć samodzielnie władzę w samorządzie województwa.

Marszałek Ortyl, który jestem przekonany, że po tych wyborach nadal będzie marszałkiem, to człowiek, który gwarantuje, że na pierwszym miejscu będzie stawiał interes regionu, obywateli, mieszkańców Podkarpacia, a nie inne sprawy, które nie powinny mieć miejsca w samorządzie. – podkreśla poseł. – Pamiętamy co się stało z samorządem na Podkarpaciu kilkanaście miesięcy temu. My jesteśmy zupełnie inną władzą. Pokazujemy, że potrafimy rządzić w sposób profesjonalny. Tuż po przejęciu władzy udało się przyspieszyć podpisanie porozumienia o szerokopasmowym Internecie, odblokować środki unijne zablokowane przez aferę PO-PSL-SLD, wreszcie udało się przygotować założenia strategiczne do Regionalnego Programu Operacyjnego – teraz negocjowany jest Kontrakt Terytorialny. Krótko mówiąc bardzo dużo się dzieje, a dzieje się tak, bo naprawdę chcemy w sposób konsekwentny i przemyślany budować rozwój tego województwa, które ma wielkie szanse rozwojowe. Ale warunkiem zrealizowania tych szans jest to, aby była dostępność komunikacyjna, żeby był przemysł, żeby ludzie nie wyjeżdżali, żeby tutaj realizowali swoje plany i marzenia.

20141105-002

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości zaapelował do mieszkańców regionu o aktywny udział w nadchodzących wyborach. Przed czterema laty w lokalach wyborczych wstawił się co drugi Jaślanin (frekwencja na poziomie 49,90%).

Jeżeli chcemy mieć wpływ na to co dzieje się w naszym mieście, powiecie, gminie to bez pójścia do głosowania, bez wskazania tych ludzi, na których chcemy postawić, nie będziemy mieć wpływu na nic. Te wybory są ważne również dlatego, że one mają inny charakter niż wybory europejskie czy krajowe. Tutaj głosujemy na ludzi, którzy często są naszymi sąsiadami, których znamy, których przez lata mogliśmy obserwować w działalności publicznej, zawodowej czy biznesowej. Dlatego wszędzie, gdzie jestem, bardzo zachęcam wszystkich do tego, żeby w tych wyborach wziąć udział. Jasło potrzebuje gospodarza, który będzie chciał to miasto potraktować po pierwsze poważnie, po drugie wykorzystać jego potencjał, a po trzecie przygotować takie rozwiązania, które to miasto wzmocnią i dadzą temu miastu szanse rozwojowe. Bez pójścia do wyborów nie jest możliwa jakakolwiek zmiana. Dzisiaj mamy szansę zagłosować na naszych kandydatów, których cenimy i lubimy, których uważamy za tych, którzy będą w stanie sprawować te funkcje w sposób godny, uczciwy i kompetentny. Taką osobą jest właśnie pan Ryszard. Apeluję i proszę: jeżeli Państwo chcecie jakichkolwiek zmian, trzeba wziąć udział w tych wyborach i zagłosować, mam nadzieję, na Prawo i Sprawiedliwość, a na burmistrza w Jaśle na Ryszarda Pabiana. – mówi.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Ryszard Pabian odniósł się do informacji wystosowanej przez rzecznika prasowego Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami, które zostało przesłane m.in. do naszej Redakcji, poświęconej organizacji publicznych debat z udziałem kandydatów na burmistrza miasta Jasła.

„W podjęciu decyzji o tym, na kogo oddać głos w wyborach burmistrza Jasła miały pomóc mieszkańcom merytoryczne debaty z udziałem wszystkich kandydatów ubiegających się o to stanowisko. Z taką inicjatywą, dającą równe szanse zaprezentowania programów i sylwetek kandydatów wystąpił KWW PSPP. Publiczną debatę mieli przygotować młodzi ludzie reprezentujący poszczególne komitety wyborcze, osoby nie uwikłane jeszcze w polityczne gierki i układy. Czysto, uczciwie, bez preferencji dla żadnej ze stron. Zaproszenie do udziału we wspólnej debacie, tak potrzebnej dla przyszłości Jasła, nie zostało przyjęte przez żadnego z kontrkandydatów Tadeusza Górczyka” – m.in. napisała w nim pani rzecznik.

20141105-004

Jest to nieprawdą. Rozmawiałem z panem Górczykiem, który kontaktował się ze mną w tym temacie. Zaproponowałem inne rozwiązanie, ponieważ oni proponowali debatę 7 listopada i pod koniec kampanii, czyli około 14 listopada. Wcześniej była propozycja ze strony pewnego portalu, na którą wyraziłem zgodę. Uważałem, że udział w dwóch po sobie następujących takich spotkaniach nie ma większego sensu. Będziemy się spotykać 8 listopada, możemy odpowiedzieć na pytania w debacie. Powiedziałem, że ewentualnie jeśli będzie wola 14 listopada to możemy się spotkać w ramach proponowanej przez niego formie. Zupełnie nie rozumiem tego oświadczenia rzecznika Porozumienia Samorządowego Ponad Podziałami, który pisze o pięciu czy sześciu spotkaniach. Nic takiego w tej propozycji, którą dostałem na piśmie od pana Górczyka wcześniej nie było. – powiedział Ryszard Pabian.

Mateusz Lechwar

Swoje oświadczenie wystosował z kolei dyrektor Biura Poselskiego Bogdana Rzońcy Mateusz Lechwar, w którym napisał:

„Oświadczam, iż poseł na Sejm RP Bogdan Józef Rzońca nie startuje w wyborach samorządowych, które odbędą się w dniu 16 listopada br. Jeden z kandydatów w tych wyborach samorządowych do Rady Powiatu, posiadający to samo imię i nazwisko – Bogdan Rzońca – rozpowszechnia materiały wyborcze, bez udostępniania swojego wizerunku (niespotykana w kampanii wyborczej praktyka), co może wprowadzać w błąd i skłaniać do oddania na niego głosu, jako na Posła Bogdana Rzońcę. W związku z tym, jeszcze raz podkreślam, iż poseł Bogdan Józef Rzońca nie startuje 16 listopada w wyborach samorządowych”.

Prawo i Sprawiedliwość jest największą siłą polityczną w tegorocznych wyborach samorządowych w powiecie jasielskim. Partii Jarosława Kaczyńskiego udało się zarejestrować aż 156 kandydatów do wszystkich szczebli samorządu terytorialnego. Jej sympatycy ubiegać się będą o mandaty: radnych Sejmiku Województwa Podkarpackiego (3), burmistrzów miast i wójtów gmin (5), radnych powiatowych (46), radnych miejskich w Jaśle (20), radnych miejskich w Kołaczycach (13) oraz radnych gminnych w Brzyskach (5), Dębowcu (13), Jaśle (14), Nowym Żmigrodzie (14), Osieku Jasielskim (1), Skołyszynie (15) i Tarnowcu (7). Listy nie zarejestrowano jedynie w gminie Krempna. Pełna lista kandydatów PiS z powiatu jasielskiego (.pdf).

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 16 listopada w godzinach od 7 do 21. Mieszkańcy powiatu jasielskiego będą mogli głosować w jednym ze 119 lokali wyborczych (116 powszechnych oraz 3 zamkniętych – w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, Zakładzie Karnym w Warzycach i Domu Pomocy Społecznej w Foluszu). Co trzeci z nich będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (33 obwodowe komisje wyborcze). Na kolejne cztery lata wybierzemy tutaj dwóch burmistrzów miast, ośmiu wójtów, 8 radnych wojewódzkich, 23 radnych powiatowych, 21 radnych miejskich w Jaśle, 15 radnych miejskich w Kołaczycach oraz 120 radnych w ośmiu gminach. W powiecie jasielskim uprawnionych do głosowania jest na dzień dzisiejszy ponad 94,6 tysiąca osób.

Burmistrzami miast i wójtami gmin chce zostać 35 kandydatów, radnymi powiatowymi – 238, radnymi miejskimi w Jaśle – 120, radnymi miejskimi w Kołaczycach – 61, radnymi gmin: Brzyska – 51, Dębowiec – 54, Jasło – 52, Krempna – 35, Nowy Żmigród – 64, Osiek Jasielski – 35, Skołyszyn – 34 i Tarnowiec – 36.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE