Kultura | rozrywka | edukacja

II Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej „ Myśląc Ojczyzna…”

W dniu 18 listopada 2014 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie odbył się II Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej „ Myśląc Ojczyzna…” , którego organizatorem było Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie.

Konkurs jest jednym z bardzo wielu przedsięwzięć o charakterze patriotycznym, którymi może poszczycić się nasza placówka. Za te dokonania w 2008 roku ówczesny Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie, na wniosek Podkarpackiego Kuratora Oświaty, decyzją Urzędnika do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, został uhonorowany Medalem Pro Memoria (wówczas jako jedyna placówka ponadgimnazjalna w województwie podkarpackim). Medal jest polskim odznaczeniem cywilnym przyznawanym za „wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i jej zakończeniu”. W dalszym ciągu robimy wszystko, aby medal, który zdobi nasz sztandar, cały czas przypominał wyjątkowe i piękne, choć często bardzo bolesne dzieje Polski. Naszym obowiązkiem jest tę historię przekazywać uczniom i dlatego robimy to cyklicznie. Pamiętać należy, że historia to nie tylko suche daty, wydarzenia, portrety królów… Historia, to również piękne pieśni patriotyczne, które uczą i są wspaniałą lekcją miłości ojczyzny dla młodych ludzi.

Nasza propozycja konkursowa spotkała się z szerokim odzewem wśród młodzieży. Wzięło w nim udział 38 uczniów reprezentujących 12 szkół gimnazjalnych oraz 5 szkół ponadgimnazjalnych z powiatu jasielskiego. Popisy wokalne oceniało profesjonalne jury w składzie: Paweł Oszajca – nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jaśle (przewodniczący), Monika Twarduś – nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jaśle, Tadeusz Źrebiec – opiekun ogniska muzycznego w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Żmigrodzie, Piotr Figura – nauczyciel Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie, Piotr Kudłaty – nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie, basista zespołu SWAY.

Przewodniczący składu jurorskiego ocenił poziom konkursu jako bardzo wysoki.

Jury w kategorii gimnazjalnej wskazało następujących zwycięzców:

I miejsce – Oliwia Hap – Zespół Szkół w Szebniach
II miejsce – Natalia Bąk – Zespół Szkół w Szebniach
III miejsce – Aleksandra Kępska – Zespół Szkół im bł. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie

Nagrodzeni w kategorii szkół ponadgimnazjalnych to:
I miejsce – Izabela Filip i Mateusz Wielgosz – I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle
II miejsce – Patrycja Nocek – Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach
III miejsce – Diana Surdek – Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach

Dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne nagrody ufundowane przez Hutę Szkła w Krośnie, Grupę Nowy Styl Sp. z o. o. z Krosna, PGNiG Jasło i Sanok oraz firmę PROPTI z Jasła, a każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa oraz upominek od organizatorów. Impreza została objęta patronatem honorowym przez Starostwo Powiatowe w Jaśle.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za udział w konkursie. Zapraszamy do Nowego Żmigrodu już za rok.

FOTOGALERIA:

(LO w Nowym Żmigrodzie)

SŁOWA KLUCZOWE