Kultura | rozrywka | edukacja

Koncert utworów Dudusia Matuszkiewicza (zapowiedź)

Krzysztof Herdzin Trio z gościnnym udziałem Doroty Miśkiewicz, to kolejni artyści, którzy wystąpią w ramach II JasMatów – Jasielskich Jazzowych Klimatów. Koncert odbędzie się 21 listopada br. o godz. 18.00 w Jasielskim Domu Kultury. Bilety w cenie 25 zł są do nabycia w sekretariacie JDK.

Krzysztof Herdzin należy do cenionych polskich muzyków ostatnich lat, którzy doskonale potrafią się odnaleźć w różnych gatunkach muzycznych. Dlatego też bywa zapraszany do współpracy, zarówno przez gwiazdy jazzu, popu, jak i wirtuozów muzyki poważnej. Krzysztof Herdzin to pianista, dyrygent, aranżer oraz producent.

Na swoim koncie ma 3 platynowe i 16 złotych płyt. Wielokrotnie był nominowany w różnych kategoriach do Fryderyków (laureat Fryderyka 2012 w kategorii jazzowy kompozytor/aranżer roku), zdobył nagrodę “Mateusza”, przyznawaną przez Program Trzeci Polskiego Radia. Skomponował ponad 3000 partytur na orkiestry kameralne i symfoniczne oraz big bandy i zespoły jazzowe. Koncertował z wybitnymi wirtuozami, m. in.: z Jadwigą Kotnowską, Vadimem Brodskim, Wojtkiem Mrozkiem, Mariuszem Patyrą. Był pianistą kwartetów saksofonistów Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Janusza Muniaka. Pracował prawie ze wszystkimi liczącymi się w Polsce gwiazdami świata piosenki i jazzu, koncertował w Kanadzie, USA, Meksyku, Indiach oraz prawie wielu krajach Europy.

Podczas koncertu w Jaśle usłyszymy utwory Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza z filmów i seriali, do których jaślanin napisał muzykę. Znajdą się wśród nich znane kompozycje filmowe, m.in. z „Czterdziestolatka”, „Nie lubię poniedziałku”, „Wojny domowej”, czy „Podróży za jeden uśmiech”. Herdzin sięgnął również do pozafilmowej twórczości „Dudusia”. Piosenki kompozytora wykona Dorota Miśkiewicz, artystka która współpracowała i koncertowała z Cesarią Evorą, Tomaszem Stańko, Wojciechem Waglewskim, Nigelem Kennedy, Włodzimierzem Nahornym, Ewą Bem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Mietkiem Szcześniakiem, Wojciechem Młynarskim, Louis Winsbergiem, Stefano Bollanim, Grzegorzem Turnauem.

Krzysztof Herdzin Trio wystąpi w składzie:  Krzysztof Herdzin – fortepian, Dorota Miśkiewicz – śpiew, Paweł Pańta – kontrabas, Cezary Konrad – perkusja.

Organizatorem II JasMatów – Jasielskich Jazzowych Klimatów jest Jasielski Dom Kultury, a partnerem wydarzenia Miasto Jasło. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE