Informacje

Konsekwentne „tak dla zmian!”: przed drugą turą kandydatka PO wspiera kandydata PiS

30 listopada powiedzmy „tak dla zmian!”. Powiedzmy „tak!” dla Ryszarda Pabiana – powiedziała w sobotę Elwira Musiałowicz-Czech, która przed tygodniem zdobywając ponad 1,8 tysiąca głosów uzyskała trzeci wynik w wyborach na urząd burmistrza miasta Jasła, tym samym popierając przed przyszłotygodniową dogrywką kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Przed tygodniem wybieraliśmy naszych przedstawicieli na kolejną czteroletnią kadencję lokalnego samorządu. O najwyższy urząd w Jaśle ubiegało się sześć osób (jedni bardziej lub mniej obyci z samorządem terytorialnym), jednak liczba zdobytych przez głosów nie pozwoliła na wyłonienie nowego burmistrza w pierwszej turze. Największe poparcie otrzymali: obecnie urzędujący gospodarz Andrzej Czernecki reprezentujący własny komitet wyborczy „Jaślan” oraz zastępca burmistrza Jasła Marii Kurowskiej w latach 2007-2010 Ryszard Pabian, popierany przez komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Różnica między obydwoma kandydatami była niewielka, bo jedynie o 39 głosów zwyciężył Czernecki (4 983 głosy).

Dla wielu zaskoczeniem był natomiast wynik kandydatki Platformy Obywatelskiej RP Elwiry Musiałowicz-Czech, która przez ostatnie cztery lata przyglądała się pracy lokalnego samorządu z perspektywy gabinetu Wojewody Podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej, będąc najpierw jej asystentką, a później doradcą. Choć dla tej partii ostatnie wybory samorządowe w powiecie jasielskim zakończyły się klęską (przed czterema laty wprowadziła do Rady Miejskiej cztery osoby, teraz ani jednej) to dla samej kandydatki przyniosły zaskakujący rezultat. Program wyborczy opierający się o hasło „tak dla zmian!” przyniósł jej w sumie 1 828 głosów, co pozwoliło jej wyprzedzić bardziej doświadczonego samorządowca, wieloletniego sekretarza miasta, a ostatnio etatowego członka Zarządu Powiatu w Jaśle Tadeusza Górczyka, którego poparło 1 096 wyborców.

Jak sama przyznała, osiągnięty wynik był dla niej i całego sztabu wyborczego ogromnym zaskoczeniem. – Nie, nie spodziewałam się, ale tym bardziej daje on mi motywację do dalszej pracy na rzecz mieszkańców, bo to oni obdarzyli mnie swoim zaufaniem i ja tego zaufania nie chcę zawieść. Teraz wiem ile osób zechciałoby ze mną współpracować i dlatego mam nadzieję, że w przyszłości takie możliwości się pojawią. – przyznała.

Dobry rezultat oraz niewielka różnica między kandydatami, którzy 30 listopada spotkają się ze sobą w drugiej turze wyborów pozwolił jej na to, aby włączyć się w rozmowy o przyszłych losach Jasła.

O efektach prowadzonych przez ostatni tydzień serii rozmów poinformowała dzisiaj podczas krótkiego briefingu prasowego.

Chciałabym współpracować z mieszkańcami i dla mieszkańców, bez względu na poglądy polityczne. Będę to stale podkreślać: bez względu na poglądy polityczne. Ponieważ w takim układzie sił politycznych jaki już znamy i o jakim wiemy w Sejmiku Województwa Podkarpackiego, w Radzie Miasta, Waszą decyzją możecie wspomóc silne decyzje w naszym mieście oraz prężny przepływ dużych środków finansowych. 30 listopada powiedzmy kolejny raz konsekwentne „tak dla zmian!”. Mam zamiar poprzez Ryszarda Pabiana, ponieważ uważam, że jest on gwarantem silnych zmian w tym mieście. Dlatego proszę Was wszystkich: 30 listopada powiedzmy „tak dla zmian!”. Powiedzmy „tak!” dla Ryszarda Pabiana. – powiedziała.

Elwira Musiałowicz-Czech przyznała też o próbie porozumienia z drugim z kandydatów, czyli obecnie urzędującym burmistrzem Andrzejem Czerneckim. – Rozmowy były prowadzone, niestety nie przyniosły one skutków. – podkreśliła.

Oficjalnie dziękuję Elwirze Musiałowicz-Czech za udzielone poparcie. Cieszę się, że moje argumenty znalazły uznanie pani Elwiry, że przekonałem ją do tego, że jestem najlepszym kandydatem w tym mieście, że nasze programy są tak podobne i skierowane na mieszkańców tego miasta, że nie było problemu do tego, aby przekonać ją do mojej osoby. – powiedział z kolei Ryszard Pabian.

PiS w nowej Radzie Miasta będzie miał jedenastu swoich przedstawicieli, obecnie urzędujący burmistrz pięciu. Partia Jarosława Kaczyńskiego będzie natomiast samodzielnie rządzić w Sejmiku Województwa Podkarpackiego, a to tam zapadają najważniejsze decyzje o podziale m.in. środków unijnych dla poszczególnych powiatów regionu.

Znamy już w tej chwili wyniki wyborów: 19 kandydatów w Sejmiku Województwa Podkarpackiego, 2 kandydatów z ziemi jasielskiej: Maria Kurowska i Wojciech Zając, nominowany na funkcję Marszałka Województwa Władysław Ortyl – człowiek, z którym mam bardzo dobre relacje. To rzeczywiście ogromna szansa dla miasta i wykorzystajmy ją. Przy tej okazji chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy w pierwszej turze oddali na mnie swój głos. Nie zapominajmy, że 30 listopada mamy drugą turę. Idźmy do tych wyborów i oddajcie Państwo swój głos na mnie, a wtedy mamy ogromną szansę dla miasta Jasła. – dodał.

Oboje stanowczo milczeli w kwestii ewentualnego podziału władzy za udzielone poparcie. Ze źródeł zbliżonych do sztabu wyborczego kandydatki Platformy Obywatelskiej RP nieoficjalnie dowiadujemy się jednak, że w razie wygranej Ryszarda Pabiana miałaby ona objąć stanowisko zastępcy burmistrza odpowiedzialnego za kulturę, sport i edukację.

Pabian ucina natomiast spekulacje co do ewentualnych zawirowań kadrowych w jasielskim magistracie oraz podległych mu jednostkach organizacyjnych.

Chciałem zdecydowanie zdementować wszelkie pogłoski, które się gdzieś pojawiają, że krąży jakaś „czarna lista”, na której znajduje się wielu dotychczasowych pracowników Urzędu Miasta lub też instytucji podległych. To nie prawda! Dementuję to. Wręcz odwrotnie, moim założeniem jest to, aby tych zmian było jak najmniej jeśli chodzi o zmiany osobowe. To wyraźnie podkreślamy, bo co do jednego jesteśmy zgodni: zmiany w Jaśle muszą nastąpić jeśli chodzi o przyszłość miasta. Natomiast zdecydowanie zaprzeczam, że będzie to pociągało za sobą jakieś ogromne zmiany jeśli chodzi o zasoby ludzkie. Tak samo pojawiają się głosy, że nie jestem za zdecydowanym rozwojem sportu. Przeciwnie! Zarówno w moim programie jak i wśród sportowców i działaczy sportowych, którzy mnie znają wiedzą, że jestem jak najbardziej za tym, żeby sport w Jaśle się rozwijał. – powiedział.

Najbliższy tydzień kandydat Prawa i Sprawiedliwości chce poświęcić na bezpośrednie spotkania z mieszkańcami oraz kampanię wizerunkową poprzez plakaty i ulotki.

Jest to niemożliwe, aby zaniechać przekonywania do siebie tych, którzy jeszcze takiej decyzji nie podjęli. Zamierzam spotykać się z wyborcami na osiedlach, dalej prowadzić kampanię ulotkową. Cały czas jestem do dyspozycji. Bardzo chętnie spotkam się z każdym kto będzie sobie tego życzył. – podkreślił.

Mimo braku uzyskania mandatu do sprawowania władzy w mieście Jaśle Elwira Musiałowicz-Czech zadeklarowała swoją dalszą aktywną pracę na rzecz rozwoju naszej „małej Ojczyzny”.

Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos, którzy 16 listopada przy urnach powiedzieli „tak dla zmian!”. Jest to dla mnie bardzo istotne, bo wierzę, że Wasze wsparcie przekłada się na moją chęć pracy. Wierzę w przyszłość naszego miasta. Wynik, który osiągnęliśmy stał się dla mnie motorem napędowym, ale jednocześnie podczas trwania całej swojej kampanii usłyszałam wiele sugestii na temat tego jakie zmiany możemy wprowadzić w mieście Jaśle. Te sugestie zaowocują w przyszłości właśnie istotnymi dla miasta zmianami. Nie przestraszyły mnie ani nieprzyjemne incydenty, ani niepochlebne opinie, ani hasła w stylu „nie dla zmian, tak dla rozwoju”, ponieważ doskonale wiemy, że nie ma możliwości rozwoju bez wprowadzenia istotnych zmian. Zmian, które skutkować będą przełamaniem braku decyzyjności i niemocy w tym mieście. – podkreśliła doradczyni Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej.

Oczywiście, że nie będzie głosem straconym – zapewnia Ryszard Pabian odpowiadając na pytanie czy po zakreśleniu kratki przy jego nazwisku na karcie wyborczej się nie zmarnuje.

Podoba mi się to, że mieszkańcy zdecydowali się głosować na osoby, które rzeczywiście mają szansę pracy dla miasta. Wiadomo, że przewaga urzędującego burmistrza jest zawsze większa stąd nie dziwi mnie jego wynik. Natomiast cieszę się, że takie osoby jak pani Elwira pozyskały tak wielu wyborców. – dodał.

Obaj kandydaci zgodnie zaapelowali do mieszkańców Jasła o wzięcie udziału w drugiej turze wyborów, która odbędzie się w niedzielę 30 listopada. Lokale będą czynne nieprzerwanie od godziny 7 do 21.

Na stronie głównej portalu prowadzimy ankietę, w której mogą Państwo zabrać swój głos, którego z kandydatów wesprzecie w wyborach. Wyniki opublikujemy w najbliższy piątek.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE