Kultura | rozrywka | edukacja

Pozdrowienia z podróży do Jasła, czyli III Dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę!”

O tym, dlaczego służbowa podróż do Jasła może się zanadto przedłużyć i zamienić w szwendanie po Rynku, uliczne harce i ścinanie wiraży na prekursorskich hulajnogach, przekonali się uczestnicy III Dyktanda „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle we współpracy z Jasielskim Domem Kultury 4 listopada 2014 r.

Jak podkreślała autorka dyktanda, polonistka Aleksandra Dacyl, był to „bieg z przeszkodami ortograficznymi, który zwycięzcy pokonali najlepiej, a wszyscy pozostali dobiegli do mety dobrze się bawiąc”. Tym razem uczestnicy zmierzyli się z listem stażysty, Hieronima Wszędobylskiego, który zauroczony Jasłem pisał do swojego przełożonego list wyjaśniający, dlaczego jeszcze nie powrócił z podróży służbowej. Zdania co do stopnia trudności tekstu były podzielone, ale wszyscy podkreślali, że najważniejsze było dla nich sprawdzenie swojej wiedzy o języku ojczystym.

Uczestnicy dyktanda spotkali się również ze specjalnym gościem – w czasie obrad jury Dariusz Bugalski, poeta, prozaik, dziennikarz radiowej „Trójki”, autor wielu rozmów i wywiadów opowiedział „O sztuce rozmowy”. Wykład dotyczył zagadnień związanych z komunikacją, szczególnie dialogu, relacji między rozmawiającymi oraz umiejętności budowania opowieści. Dziennikarz podzielił się z uczestnikami jasielskiego dyktanda swoim radiowym doświadczeniem, zdradzając zasady tworzenia wypowiedzi angażującej odbiorcę. Umiejętność rozmowy jest jedną z najważniejszych współcześnie kompetencji – powiedział na zakończenie – rozmawiajcie, twórzcie historie, opowiadajcie.

Laureaci dyktanda:

Miejsce I:
– szkoła podstawowa: Kinga Kosiba
– gimnazjum: Gabriela Bieleń
– szkoła ponadgimnazjalna: Aleksandra Śliż
– dorośli: Maria Majchrowicz

Miejsce II:
– szkoła podstawowa: Amelia Rząca
– gimnazjum: Aleksandra Cieślik
– szkoła ponadgimnazjalna: Piotr Wal
– dorośli: Anna Czajka-Bubniak

Miejsce III:
– szkoła podstawowa: Dawid Ślusarczyk
– gimnazjum: Ewelina Hołda
– szkoła ponadgimnazjalna: Joanna Machowska
– dorośli: Dariusz Bugalski

Dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę” odbyło się w ramach projektu „POLSKI! DO-MOWY!” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. Partnerem projektu jest Jasielski Dom Kultury.

Obsługę fotograficzną wydarzenia zapewnił Łukasz Rak.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE