Kultura | rozrywka | edukacja

W ZSM nr 3: Tydzień Edukacji Globalnej

Po raz trzeci w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle odbył się Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „Food security”.

Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły

Działania przygotowane przez grupę uczniów i nauczycieli prowadzone były w dniach 17 – 21 listopada br., były one skierowane przede wszystkim do uczniów Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 w Jaśle i Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle w wieku 6 – 16 lat oraz nauczycieli, rodziców, obsługi szkoły i gości placówki. W sumie ponad 600 osób mogło uczestniczyć w inicjatywie.

Był to projekt składający się z kilku elementów. TEG 2014 zaczęliśmy od audycji radiowej przygotowanej przez młodych radiowców z naszej szkoły i wyemitowanej w poniedziałkowy poranek. Audycję można przesłuchać na naszej stronie internetowej www.gim2jaslo.edu.pl/radio/. Na głównym korytarzu szkoły, przez który codziennie przemieszczają się wszyscy uczniowie i goście, pojawiła się wystawa pod tytułem „Food security”. Wolontariat szkolny przygotowała kilka tematycznych tablic: edukacja globalna, świadomy konsument, sprawiedliwy handel, food security, produkty fair trade, jak nie marnować jedzenia? Wystawa pozostanie przez kilkanaście dni, aby każdy mógł się z nią zapoznać.

We wtorek w godz. od 8.00 do 11.20 obywały się pokazy filmowe połączone z prelekcjami i dyskusją. Młodzież gimnazjalna i nauczyciele mogli dowiedzieć się co jedzą i jak to wpływa na ich zdrowie, zaś uczniowie szkoły podstawowej poznawali zasady sprawiedliwego handlu. Wszystkie pokazy połączono z wyjaśnieniem, co to jest „Food security”, mamy nadzieję, że kolejni młodzi ludzie będą bardziej świadomi jak żyją.

Kolejnym etapem naszego działania były spotkania z wychowawcami i dyskusje w klasach według wcześniej przygotowanego scenariusza. W ciągu tygodnia członkowie wolontariatu również prowadzili zbiórkę surowców wtórnych, które przekazywane są na cele charytatywne.

Przed TEG 2014 powstała także strona na Facebooku – Edukacja Globalna w ZSM Nr 3 w Jaśle, zamieszczamy na niej wszelkie działania i informacje związane z EG. Strona została doceniona już jako przykład dobrej praktyki przez Organizację Rozwoju Edukacji w Warszawie. Nadal ją uzupełniamy, jednak serdecznie zapraszamy do przeglądnięcia naszych dokonań.

(ID)

SŁOWA KLUCZOWE