Kultura | rozrywka | edukacja

Wojciech Młynarski: „Pogadaj ze mną” (zapowiedź)

Pod takim tytułem odbędzie się kolejny koncert w ramach II JasMatów – Jasielskich Jazzowych Klimatów. Tym razem na scenie Jasielskiego Domu Kultury, 28 listopada br. o godz. 18.00 wystąpią Wojciech Młynarski i Włodzimierz Nahorny. Bilety w cenie 30 zł są do nabycia w sekretariacie JDK.

Podczas koncertu będziemy mieli okazję usłyszeć 16 najnowszych piosenek Wojciecha Młynarskiego, do których muzykę skomponował Włodzimierz Nahorny. Koncert powstał w oparciu o materiał z płyty pt. „Pogadaj Ze Mną”. Rozszerzony został o tekst dla narratora, którego autorem jest również Młynarski.

Ten projekt powstał z inspiracji muzycznej. Włodzimierz Nahorny dał mi 16 skomponowanych przez siebie melodii i dawno nic mi się już tak nie spodobało. W kompozycjach napisanych w rytmach bossa-novy, samby, swingu czy jazzowej ballady jest mnóstwo liryzmu i dramatyzmu, delikatności i energii. Na te melodie chciałoby się śpiewać o miłości, radości, czułości i wiecznej potrzebie nadziei. To wszystko w tych melodiach usłyszałem i te treści starałem się odczytać w moich tekstach. Spróbowałem stworzyć pewien świat ludzkich uczuć, które są uniwersalne – mówi W. Młynarski.

Podczas koncertu w Jaśle wystąpią: Wojciech Młynarski (narrator), Włodzimierz Nahorny (fortepian), Agnieszka Wilczyńska i Janusz Szrom (śpiew), Andrzej Łukasik (kontrabas) oraz Sebastian Frankiewicz (perkusja).

***

Wojciech Młynarski, polonista, poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz, zadebiutował na początku lat 60. w kabarecie i teatrze w klubie studenckim Hybrydy. W połowie lat 60. współpracował z kabaretami: Dudek, Owca i Dreszczowiec, natomiast w latach 70. zaczął pisać libretta operowe i musicalowe. Jest autorem przekładów piosenek z musicali: „Kabaret”, „Jesus Christ Superstar” i „Chicago”. Uznawany jest za twórcę nowej formy artystycznej – tzw. felietonów śpiewanych. Jest laureatem Grand Prix 45. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2008) i Diamentowego Mikrofonu. Posiada liczne nagrody i odznaczenia.

Włodzimierz Nahorny, polski muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer. Przeszedł wszystkie stopnie muzycznej edukacji, uzyskując absolutorium w klasie klarnetu sopockiej PWSM. Już w okresie studiów w 1959 stworzył swój pierwszy kwartet Little Four i jeszcze w tym samym roku rozpoczął współpracę z zespołem North Coast Combo oraz Tralabomba Jazz Band. Występował również w orkiestrze Filharmonii Bałtyckiej. W 1962 wystąpił po raz pierwszy na Jazz Jamboree i to w roli solisty – saksofonisty altowego w big bandzie Jana Tomaszewskiego.

Nahorny jest muzykiem wszechstronnym, zapraszanym do nagrań i koncertów innych twórców (np. orkiestr radiowych, zespołów Kazimierza Jonkisza, Jana Jarczyka, Tomasza Szukalskiego). Obecnie wykłada w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa.

Organizatorem II JasMatów – Jasielskich Jazzowych Klimatów jest Jasielski Dom Kultury, a partnerem wydarzenia Miasto Jasło. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE