Kultura | rozrywka | edukacja

Zbrodnia… niedoskonała w JDK

Morderstwo i czworo podejrzanych, z których każde znało ofiarę i mogło mieć motyw. Kto więc zabił? Odpowiedzi na to pytanie, po wnikliwym śledztwie udzieliła publiczność w Jasielskim Domu Kultury 6 listopada br. podczas spektaklu pt. „Szalone nożyczki”. Sztuka została wystawiona w ramach VI Jesiennych Spotkań z Teatrem.

Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury

Kultowa komedia kryminalna Paula Pörtnera, niemieckiego psychologa, literata i reżysera jest rodzajem eksperymentalnej psychodramy. Sztuka napisana w 1963 roku, wystawiona została po raz pierwszy na scenie w 1980 roku. Przetłumaczona na kilkanaście języków doczekała się blisko 60 adaptacji. W 1997 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa, jako najdłużej grany spektakl w USA. Polska premiera przedstawienia odbyła się w 1999 roku w Teatrze Powszechnym w Łodzi, gdzie zresztą grane jest do dziś.

Akcja rozgrywa się w salonie fryzjerskim „Szalone nożyczki”, którego właścicielem jest Antonio Wzięty. Nad salonem mieszka mistrzyni fortepianu Izabela Richter, która pewnego dnia zostaje zamordowana, a podejrzenie pada na osoby znajdujące się w tym czasie w salonie, czyli fryzjerkę Barbarę Markowską oraz klientów: handlującym antykami Edwardem Wurzlem, żonę posła Helenę Dąbek. Poza wszelkim podejrzeniem pozostają  – jak się chwilę później okazuje – dwaj policjanci, którzy udawali klientów salonu mistrza Tonia..

„Szalone nożyczki” to spektakl interaktywny, w którym autor sztuki jedną z ról powierzył publiczności. Aktorzy wspólnie z widzami odtwarzają krok po kroku wydarzenia aż do momentu zamordowania pianistki. Następnie odbywa się głosowanie, w którym publiczność wyłania podejrzanego o dokonanie zabójstwa, ma także możliwość przesłuchania pozostałych osób. Za każdym razem spektakl przebiega inaczej, bo w dużej mierze zależy to właśnie od publiczności.

Dzięki temu sprawy przyjmują nieoczekiwany obrót, co prowadzi do wielu interesujących, często zabawnych sytuacji.
Atrakcyjności dodaje fakt, że akcja sztuki rozgrywa się „tu” i „teraz” tak, aby widzowie mogli rozpoznać specyfikę swojego miasta, instytucje oraz znanych mieszkańców. W ten sposób publiczność staje się współwykonawcą spektaklu i pomaga bohaterom w rozwiązaniu kryminalnej zagadki.

Przedstawienie w wykonaniu aktorów im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wyreżyserował Marcin Sławiński. Od momentu premiery, czyli od 18 czerwca 2011 roku Teatr wystawił sztukę już ponad 150 razy. Znakomita obsada aktorska (Anna Demczuk, Beata Zarembianka, Michał Chołka, Józef Hamkało, Marek Kępiński oraz Grzegorz Pawłowski) zapewnia doskonałą, ponad 2 godzinną zabawę.

Organizatorem VI Jesiennych Spotkań z Teatrem jest Jasielski Dom Kultury, a partnerami wydarzenia: Miasto Jasło, Grupa Lotos S.A oraz PGNiG Obrót Detaliczny.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE